Zavřít reklamu

Zkoušeli jste se někdy lidí ptát, které zařízení se stalo jejich vstupenkou do světa Applu? Já mnohokrát a škoda, že jsem si nedělal čárky. Než přišel iPhone, byl to jednoznačně nějaký iPod. Ten svoji největší éru zažil v roce 2008, kdy se jich po celém světě prodalo necelých 55 milionů kusů. Od té doby však zájem klesá a Apple dokonce od roku 2015 nezveřejňuje žádná čísla.

Minulý týden se tak stalo něco nevyhnutelného. Apple ze svého portfólia odstranil hned dva přístroje – iPod Shuffle a iPod Nano. Posledním přeživším z rodu iPodů zůstává už jen Touch, který se dočkal drobného vylepšení.

Osobně jsem používal oba zmíněné iPody a poslední generaci Nano mám stále ve své sbírce. Vnitřně mám však raději iPod Classic, kterého Apple vyškrtl již v roce 2014. Classic patří mezi legendu a vůbec se například nedivím tomu, že hraje důležitou roli v novém filmu Baby Driver. Vraťme se však k nebožtíkům z minulého týdne.

ipod-front

iPod Shuffle patřil již od svého počátku mezi nejmenší přehrávače z rodiny iPodů a jako první z nich také v praxi využil flash paměť. První model Shuffle představil Steve Jobs 11. ledna 2005 na Macworld Expo. V září téhož roku následovala verze Nano. iPhone v těchto letech existoval pouze na papíře a v hlavách svých stvořitelů, takže iPody hrály extraligu. Oba modely razantně navýšily celkové prodeje a oslovily nové zákazníky.

Naopak v posledních letech se ani jeden z nich nedočkal žádného vylepšení či alespoň drobné aktualizace. Poslední generace iPodu Shuffle spatřila světlo světa v září roku 2010. Naopak poslední model iPodu Nano vyšel v roce 2012. Stejně jako jsem na začátku avizoval, že iPody se pro mnoho lidí staly vstupní branou do jablečného ekosystému, zkuste někomu položit druhou otázku. Koupil byste si v roce 2017 iPod Shuffle nebo Nano? A proč, pokud ano?

Miniaturní přístroj do každé kapsy

iPod Shuffle patřil mezi nejmenší iPody ze všech. Na jeho těle naleznete pouze ovládací kolečko. Žádný displej. Kalifornská společnost vydala celkem čtyři generace tohoto malého prcka. Zajímavé je, že kapacita nikdy nepřesáhla 4 GB. Poslední generace, kterou lze stále sehnat v některých obchodech, má paměť pouze 2 GB. Vybírat můžete z pěti barev.

Maličký Shuffle byl pro mě vždy ideálním společníkem při sportu. Nejen já, ale i mnoho dalších uživatelů si oblíbili praktickou klipsnu, díky které lze Shuffle přidělat prakticky kamkoliv na těle. Klipsna byla k dispozici až od druhé generace. Shuffle váží pouhých 12,5 gramu a nikde tak nepřekáží. U mnohých si tak jistě ještě místo najde, ale zároveň můžeme nyní najít spoustu podobností s Apple Watch. Miniaturní zařízení, jež dokáže přehrávat hudbu.

ipod shuffle

Apple Watch nosím od rána do večera, ale jsou situace, kdy je stále ještě raději sundávám. Kromě pobytu doma to je především ve fyzicky náročných situacích, například při stěhování nebo když jsem naposledy maloval byt a pokládal podlahu. Ač věřím tomu, že by Watch přežily, někdy bych možná raději schoval do kapsy iPod Shuffle, nasadil sluchátka a byl v klidu. Je ale jasné, že Watch jsou již nyní někde jinde.

Výborně se pak nejmenší iPod hodí do posilovny nebo obecně na sport, kde chce někdo jen poslouchat hudbu a nepotřebuje si kupovat hned chytré hodinky. Netvrdím, že Shuffle je zařízení na každodenní použití, ale sem tam bych ho rozhodně využil. Mrzí mě, že jsem ho před lety prodal, a přemýšlím, že zajdu do obchodu si jeden ještě pořídit, než zmizí z pultů úplně.

Pokud váháte, možná vás bude motivovat lednová keynote z roku 2005, kde iPod Shuffle představuje Steve Jobs jako One More Thing. Nevím jak pro vás, ale pro mě jde stále o velmi emotivní událost.

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=ZEiwC-rqdGw&t=5605s“ width=“640″]

Pro náročnější posluchače

Jak jsem již zmínil, krátce po modelu Shuffle představil Apple verzi Nano. Ta pokračovala v konceptu iPodu Mini, který byl mezi lidmi velmi oblíbený. Na rozdíl od Shufflu měl Nano již od začátku displej a první generace se vyráběla s kapacitou jeden, dva a čtyři gigabajty. Existovala přitom jen černá a bílá verze. Další barvy přišly až u druhé generace. Třetí generace se naopak velmi podobala Classicovi, avšak s menšími rozměry a nižší kapacitou – pouze 4 GB a 8 GB.

U čtvrté generace se Apple vrátil k původní orientaci na výšku. Patrně nejzajímavější byla 5. generace, jež byla na zadní straně vybavena kamerou pro natáčení videa. Paradoxně však nešlo pořizovat klasické snímky. Novinkou bylo i FM rádio. Šestá generace pak jako by z oka vypadla jablečným Watch. Kromě toho, že disponovala dotykovým displejem, se na internetu objevila řada příslušenství třetích stran, která umožňovala tento iPod připevnit k řemínku a používat jako hodinky.

ipod-nano-6th-gen

V šesté generaci také zmizelo legendární ovládací kolečko Click Wheel a kamera. Naopak po vzoru Shuffle přibyla na zadní straně praktická klipsna. Poslední sedmá generace byla představena v roce 2012. Ovládáním a i použitím se již blíží k iPodu Touch. Tento model právě dosud vlastním a vždy když ho zapnu, vzpomenu si na iOS 6. Designově s ním naprosto koresponduje. Retro vzpomínka jak má být.

Mnoho lidí říká, že kdyby poslední generace iPodu Nano disponovala Wi-Fi připojením a uměla spolupracovat s iTunes Match, jejich využití by bylo mnohem větší. iPod Nano byl stejně jako Shuffle oblíbený hlavně mezi sportovci. Nativně jste mohli využít například aplikaci od Nike+ či VoiceOver.

Zánik rodiny iPodů

Je potřeba si uvědomit jednu věc. iPody doslova a do písmene vytáhly Apple ze dna hlubin na světlo, především po finanční stránce. iPody zkrátka vrátily kalifornské společnosti potřebnou sílu. Neméně úspěšná byla i celková osvěta a totální převrat v hudební a digitální sféře. Kdo měl v minulosti na sobě bílá sluchátka a v kapse iPod, byl cool.

Lidé si iPody Shuffle přicvakávaly na límečky košil a polotrička, jen aby bylo evidentní, z jakého nosiče hudbu poslouchají. Nebýt iPodu, nevznikl by ani iPhone, což dobře ilustruje nejnovější kniha od Briana Merchanta The One Device: The Secret History of the iPhone.

Rodinu drží nad vodou a posledním želízkem v ohni zůstává už jen iPod Touch. Ten se minulý týden nečekaně dočkal drobného vylepšení, konkrétně zdvojnásobení úložného prostoru. Vybírat tak můžete z šesti barev včetně RED edice a kapacit 32 GB a 128 GB, a to za 6 090 korun, respektive 9 190 korun.

Bohužel si myslím, že to nebude trvat dlouho a za dva až tři roky budu psát článek, že éra iPodu je u konce. iPod Touch není nesmrtelný a je jen otázka času, kdy o něj vzhledem k tomu, že je to víceméně jen hloupý chytrý telefon, přestanou mít uživatelé zájem.

Foto: ImrishaleChloe MediaJason Bache
.