Zavřít reklamu

Společnost Apple se ráda a často angažuje v nejrůznějších charitativních aktivitách. Jednou z jejich výraznějších aktivit na tomto poli je například prodej produktů řady (PRODUCT)RED, mezi které patřila třeba i limitovaná edice iPodu nano – deset procent ze zisku z prodeje těchto speciálních iPodů mířila na boj proti AIDS v Africe.

iPod nano (PRODUCT)RED Special Edition byl vytvořen ve spolupráci s frontmanem irské kapely U2 Bono Voxem, kterému také charita nejrůznějšího typu není rozhodně cizí. Na vzniku speciální limitované edice červených iPodů se podílel také právník a aktivista Bobby Shriver. “Jsme nadšeni z toho, že Apple nabízí svým zákazníkům možnost zakoupit si červený iPod nano a pomoci dětem a ženám v Africe, zasaženým HIV/AIDS,” uvedl Bono Vox ve svém tehdejším prohlášení.

iPod nano v provedení (PRODUCT)RED byl jedním z prvních případů spolupráce cupertinské společnosti s charitativní iniciativou Bono Voxe. V následujících letech přišla na řadu spousta dalších produktů, a výtěžek z jejich prodeje podpořil například celosvětový boj proti AIDS, tuberkulóze nebo malárii. Mezi tyto produkty se řadí například červený Mac Pro, který byl pro charitativní účely vydražen v aukční síni Stoheby’s za 977 tisíc dolarů, nebo (nikoliv červený) stůl z dílny Jonyho Iva. V rámci kolekce (PRODUCT)RED ale Apple vydal také spustu cenově dostupnějších produktů, ať už to byly iPhony, nebo kryty a obaly.

Bono Vox koncem roku 2013 uvedl, že se společnosti Apple podařilo tímto způsobem vybrat více než 65 milionů dolarů. A protože byli Bono Vox a Steve Jobs dlouholetí přátelé, vzešel ze spolupráce jablečné společnosti a skupiny U2 také iPod ve speciální U2 edici, a hudba kapely U2 (Vertigo) byla použitá i v jedné z reklam na iPod. Bono dokonce od spoluzakladatele Applu odkoupil za 15 milionů dolarů byt v New Yorku.

Vzájemný vztah obou osobností měl ale i svá svérázná specifika. Co se týče charitativní spolupráce, Jobs o ni údajně zpočátku nejevil příliš velký zájem, a odmítal například, aby zmíněné produkty nesly název (Apple)RED, jak původně navrhoval Bono. Jobs nakonec Bonovi dovolil pojmenovat produkt podle svého s tím, že Apple ve svých prodejnách v žádném případě neukáže nápis (Apple)RED.

iPod nano (PRODUCT)RED Special Edition byl k dostání se 4GB paměti za cenu 199 dolarů, a prodával se jak v jablečném e-shopu, tak i v kamenných prodejnách Applu. Součástí balení byla sluchátka a USB 2.0 kabel, iPod nano sliboval až 24 hodin přehrávání.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.