Zavřít reklamu

Pokud jste vyměnili webový prohlížeč Safari za Chrome, tak aktuálně Google představil jeho verzi s číslem 90. Ta přináší mnoho novinek, které se točí kolem zabezpečení ale i toho, aby byly vaše video konference ještě plynulejší.

Chrome nyní ve výchozím nastavení přesměruje všechny weby tak, aby používaly bezpečnější protokol HTTPS. Tento protokol je šifrovaný pomocí zabezpečení TLS a zajišťuje komunikaci přes sítě ověřením webu a ochranou soukromí přenášených dat. Kromě toho přidává Chrome 90 kodek AV1 pro optimalizované videokonference s WebRTC (jedná se o definice API poskytující podporu pro telefonní hovory, video chat a peer-to-peer sdílení souborů aplikacím, které lze spustit ve webovém prohlížeči bez použití zásuvných modulů).

Nový kodek by měl zlepšit účinnost komprese i kvalitu videa, stejně jako zlepšit stabilitu u připojení s malou šířkou pásma. Za efektivnější je ve srovnání s kodekem VP9 považováno i sdílení obrazovky. Pokud jste vývojářem, jistě oceníte novinky ohledně CSS, které nově zamezují posouvání ve vyhrazené oblasti. Mezi drobná vylepšení pak patří přejmenování API Feature Policy na Policy Permission Policy, což uživatelům umožňuje upravit chování určitých API a webových funkcí v prohlížeči.

Zabezpečení na prvním místě 

I když novinek zrovna moc není, zejména ta týkající se zabezpečení je dvakrát tak důležitá. Když totiž ve verzi 90 zadáte adresu bez konkrétního protokolu, tedy bez http(s)://, prohlížeč nejdříve zkontaktuje HTTPS verzi webu na portu 443. Do této doby tomu bylo právě opačně. Výčet všech novinek se dočtete na blogu Googlu.

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je v informatice protokol umožňující zabezpečenou komunikaci v počítačové síti. HTTPS využívá protokol HTTP spolu s protokolem SSL nebo TLS. HTTPS je využíván především pro komunikaci webového prohlížeče s webovým serverem. Zajišťuje autentizaci, důvěrnost přenášených dat a jejich integritu. Standardní port na straně serveru je 443 TCP. Byl vyvinut už v roce 1994 společností Netscape Communications pro její webový prohlížeč Netscape Navigator.

Protokol Transport Layer Security (TLS) a jeho předchůdce Secure Sockets Layer (SSL) jsou kryptografické protokoly poskytující možnost zabezpečené komunikace na internetu pro služby jako WWW, elektronická pošta, internetový fax a další datové přenosy. Protokoly TLS umožňují aplikacím komunikovat po síti způsobem, který zabraňuje odposlouchávání či falšování zpráv.

Pomocí kryptografie poskytuje TLS svým koncovým bodům autentizaci a soukromí při komunikaci napříč internetem. Typicky je autentizován pouze server (tedy jeho totožnost je zaručena), zatímco klient zůstává neautentizován. To znamená, že koncový uživatel (ať člověk či aplikace, jako třeba webový prohlížeč) si může být jist tím, s kým komunikuje.

Google Chrome můžete stáhnout zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více