Zavřít reklamu

Opera nedávno oznámila, že nyní už její webový prohlížeč běží pro macOS na čipu M1 nativně, což přináší rychlejší a plynulejší zážitek z procházení internetu na těchto počítačích s procesory Apple Silicon. A protože byla nedávno aktualizovaná i verze aplikace pro iOS, jedná se o silného hráče k sesazení nadvlády Safari nebo prohlížeče Chrome od Googlu. Technicky vzato samozřejmě fungoval prohlížeč Opera na těchto strojích i dříve, nativní podpora ale umožňuje rychlejší a efektivnější zážitek. Dle společnosti tak nová verze aplikace pracuje až 2× rychleji než ta předchozí. Ve srovnání s jinými prohlížeči je Opera známá díky jedinečným funkcím, jako je bezplatná VPN, integrovaný blokátor sledování, integrovaná tlačítka sociálních médií a krypto peněženka.

Kromě podpory pro počítače s Apple Silicon oznámila společnost také možnost nastavit si své vlastní klávesové zkratky pro přístup k jeho funkci Flow, stejně jako k vestavěné krypto peněžence a přehrávači. Na iOS je přitom Můj Flow novou funkcí, která umožňuje uživatelům sdílet položky, odkazy a soubory mezi prohlížečem v mobilním systému a macOS při end-to-end šifrovaní, a to navíc bez nutnosti přihlášení. Párování totiž probíhá na bázi QR kódu. Kdybyste pak netušili, k čemu byste takové funkce využili, tak se vlastně jedná o jistou obdobu AirDropu, který nám nabízí Apple. V rámci prohlížečů si tak můžete odesílat data z jedné platformy do druhé.

Opera roste a to je dobře 

Historie Opery sahá až do roku 1995, její moderní podobu však známe spíše až z verze 7, která vyšla v lednu 2003. Pokud se ale budeme bavit o mobilní Opeře, tak ta během loňského roku zaznamenala rapidní nárůst uživatelů, a to o celých 65 %. S iOS 14 totiž přišla možnost změnit si výchozího klienta, čehož mnoho uživatelů evidentně využilo. Pokud vám tedy z nějakého důvodu nevyhovuje ani Safari ani Google Chrome, jedná se o ideální alternativu. To i proto, že mobilní Operu můžete velice snadno ovládat jen jednou rukou, protože veškeré nabídky vám předkládá při spodním okraji displeje.

Samozřejmě se nejedná o jediný prohlížeč, který vám na M1 procesorech pojede nativně. Z těch velkých hráčů vlastně přichází jako poslední. Už od listopadu je k dispozici Chrome od Googlu, Firefox se svým řešením pak přispěchal v prosinci loňského roku. Je ale jasné, co Opeře tak dlouho trvalo. Nešlo jí totiž jen o to, titul vydat, ale přinést s ním i nějaké ty novinky. 

Zdarma stáhnout prohlížeč Opera pro Mac

Zdarma stáhnout prohlížeč Opera pro iOS

Diskuze k článku

    Pro některé, kteří používají starší stroje např. jako já Mb Pro 2011 (16Gb RAM, SSD) je toto dobré vědět. Safari je pro mě dost omezující výkonem ikdyž jej stále používám jako výchozí prohlížeč. Bohužel i Chrome je teď rychlejší.

celý text

Čtěte více