Zavřít reklamu

Pořád je poměrně těžké uvěřit tomu, jaký měla hra Flappy Bird úspěch – mnoho titulů z něho dokonce těží dodnes. I přesto, že se o této hře v poslední době vůbec nemluví, tak to naopak vypadá, že popularitě Falppy Bird ještě nejspíše není konec. Může se totiž vrátit jako součást interaktivní notifikace v macOS Big Sur. Za pomoci frameworku UserNotificationsUI na takové notifikace pracuje vývojář Neil Sardesai. Ten už první ukázku hry publikoval v rámci sociální sítě Twitter. Využil k tomu interní prvky uvnitř oznámení, které se zobrazuje v pravém horním rohu systému, přičemž ptáček se zde ovládá stejně jednoduše jako kdysi. Namísto klepnutí prstu do displeje jen klepete prstem do trackpadu nebo mačkáte tlačítko myši.

Plagiátorství i neskutečné výdělky z reklamy 

Flappy Bird je původně mobilní hra vydaná už v roce 2013. Stojí za ní vietnamský vývojář Dong Nguyen, přičemž ji publikovalo malé vietnamské vývojářské studio GEARS Studios. V této side-scroller hře ovládáte ptáka, se kterým se pokoušíte proletět řadou různě vysokých trubek, které by jako z oka vypadly těm ve hře Super Mario. K této legendě ostatně odkazuje i samotná grafická stránka původní hry, a právě za toto plagiátorství také byla hojně kritizována. To ostatně byla i za svou extrémní obtížnost. Kvůli své návykovosti a neustálému opakování hry ve snaze překonat své scóre však také hra zobrazovala značné množství reklamy. V době své největší slávy, která přišla až na začátku roku 2014, její vývojář tvrdil, že právě na zobrazované reklamě vydělávala hra až 50 tisíc dolarů denně.

Z důvodu návykovosti hry a toho, že si její vývojář myslel, že si vydělané peníze nezaslouží, ji 10. února 2014 z App Storu i Google Play odstranil. I to byla příčina enormního nárůstu her s podobnou tematikou, ale stejnou hratelností, které se na úspěšném konceptu pokoušely přiživit. I dnes najdete v aplikačních obchodech množství her, jež z Flappy Bird vycházejí. Původní titul si nicméně můžete zahrát i dnes, a to na webu playcanv.as. Jestli se však někdy hry Flappy Bird dočkáme i v rámci výše zmíněné notifikace bohužel vývojář prozatím nezmínil.

Nejen Flappy Bird 

Neil Sardesai nicméně nestojí jen za „notifikačním“ Flappy Birdem. Jeho účet v Twitteru je plný zajímavých grafických a designových prvků. Ukazuje zde, jak může například na maximum využít horní lištu v macOS Big Sur, ale i to, že ne všechna okna musí mít obdélníkový tvar. Jistě zajímavá je i ukázka rozpoznání síly stisku na daném tlačítku v rámci macOS Big Sur. Níže si můžete prohlédnout například malou hříčku v horní liště, ve které ovládáte dinosaura, jenž se musí dostat přes překážky. Tato minihra je původně součástí Google Chrome a zahrát si ji můžete pro zkrácení dlouhé chvíle tehdy, když vám nefunguje internet. Bohužel, Sardesai v tomto případě uvedl, že chce čas od času něco udělat jen pro radost a pro sebe, a tak minihra není k dispozici ke stažení – bohužel.

.