Zavřít reklamu

V souvislosti s grafickým rozhraním iOS už jsme léta zvyklí na modifikovaný Flat design, se kterým Apple přišel v dobách iOS 7, a který využívá v různých iteracích dodnes. Tento designový jazyk nahradil kontroverzní (mnohými milovaný, mnohými nenáviděný) Skeumorfismus, jež si svou derniéru odbyl v iOS 6. Nyní to vypadá, že je před námi další posun vpřed a to směrem, který kombinuje oba zmiňované.

V posledních měsících se čím dál tím více mluví o tzv. Neumorfismu, který se inspiruje jak u Skeumorfismu, tak přebírá i některé prvky Flat designu, případně Material designu od Googlu. Někteří jdou dokonce tak daleko, že Neumorfismus označují jako další velký krok, kterým se vydá (nejen) Apple. Pokud se tak s příchodem iOS 14 opravdu stane, co přesně na nás čeká?

neumorphism

„Pamětníci“ se nemusí obávat návratu imitací různých materiálů, funkčních i nefunkčních ovládacích prvků a dalších elementů, na kterých byl Skeumorfismus založený. Neumorfismus si z něj bere jen to praktické, tedy funkční ovládací prvky a interaktivní elementy uživatelského rozhraní, které jsou usazené do decentního Flat designu, který jen mírně akcentuje vybrané funkční plochy. Příkladů je na webu mnoho, v galerii níže si také můžete nějaké prohlédnout.

1410142036ios6
Příklady skeumorfismu v iOS před představením iOS 7.

Rozdíl od Skeumorfismu je zřejmý na první pohled, inspirace Flat designem však také. Osobně si myslím, že si tento designový jazyk bere z obou světu to nejlepší. Design je však výsostně subjektivní záležitostí a z toho důvodu také existují zarytí podporovatelé obou designových směrů. Dle mnohých je Neumorfismus logickým krokem vpřed, pokud se pro něj však společnosti rozhodnou, budou čelit několika problémům.

I když to tak nemusí vypadat, uživatelské rozhraní vypracované v tomto designovém jazyce může způsobovat problémy lidem se zrakovým postižením, neboť kvůli zvýrazněným ovládacím prvkům a malým rozdílům v kontrastu mezi nimi a bezprostředním okolím, mohou být některé elementy UI takřka neviditelné. Na rozdíl od ovládacích prvků ve Flat designu, které dokonale vystupují ze svého okolí a jsou tak velmi dobře čitelné.

O Neumorfismu se hodně mluví a jeho zastánci se jej snaží co nejvíce propagovat, ze strany vývojářů a výrobců už se však takové podpoře zdaleka netěší. Zatím nikdo z velkých hráčů se nerozhodl, že se tímto směrem vydá a tak se na první velkou vlaštovku, která by mohla strhnout celý segment s sebou, stále čeká. Mnozí už jsou z „opotřebovaného“ Flat designu unaveni a hledají něco nového, něco čerstvého. Jestli to bude zrovna Neumorfismus se uvidí relativně brzy. Pokud se tímto směrem vydá Apple, zjistíme to v červnu. A pokud se tak skutečně stane, můžeme očekávat, že mnozí další budou následovat a po dlouhé době tak znovu dojde k masivní obměně designu uživatelských rozhraní na telefonech, tabletech a dalších zařízeních. Líbil by se vám tento krok? Velké množství návrhů si můžete prohlédnout zde.

.