Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. ProRAW je výsadou modelů iPhonu 12 Pro (Max) a 13 Pro (Max), na ProRes se můžeme teprve těšit. Není to ale pro každého. 

Společnost Apple představila formát ProRAW spolu s iPhony 12 Pro. Nebyl k dispozici hned po zahájení prodeje, ale přišel až v aktualizaci. Letos se situace opakuje, iPhony 13 Pro tedy již ProRAW samozřejmě zvládají, ale na ProRes, což bude funkce exkluzivní jen pro ně, si musíme ještě chvilku počkat.

ProRAW pro fotografie

Obecně platí, že pokud fotografujete jen momentky, nemá pro vás smysl RAW formáty vůbec používat. Tento formát má uplatnění v další postprodukci snímku, protože nabízí větší prostor pro vyjádření kreativity autora. Formát Apple ProRAW kombinuje standardní formát RAW se svým zpracováním obrazu iPhonu. Lépe pak můžete v editačních titulech určit expozice, barvy, vyvážení bílé atd. Takový snímek si totiž s sebou nese maximum možných „surových“ informací. 

V podání Applu nejsou ale jeho surová data skutečně tak surová, protože už zde probíhá použití funkcí chytrého HDR, Deep Fusion nebo případně Nočního režimu, který má samozřejmě na výsledek značný vliv. ProRAW nejde aktivovat u Live Photos, v režimu Portrét nebo videa (proto letos přišel ProRes). Fotografie, které v ProRAW pořídíte, můžete ale upravovat přímo v aplikaci Fotky, stejně jako dalších titulech nainstalovaných z App Store, které si s tímto formátem samozřejmě poradí.

Je zde ale jeden fakt, který by se vám nemusel úplně líbit. Standardní oborový formát digitálního negativu, tzv. DNG, do kterého jsou snímky ukládány, jsou 10 až 12× větší než klasické soubory HEIF nebo JPEG, do kterých se fotografie na iPhonech běžně ukládají. Snadno se vám tak stane, že brzy zaplníte úložiště zařízení, nebo kapacitu iCloudu. Podívejte se do galerie výše. Fotka, na které nejsou lajkem viditelné rozdíly, a je zachycena v JPEG, má velikost 3,7 MB. Ta s označením RAW, zachycená za identických podmínek, už má ale 28,8 MB. V druhém případě se jedná o velikosti 3,4 MB a 33,4 MB.  

Zapnutí funkce ProRAW 

Pokud jste profesionálněji smýšlející fotograf a chcete do formátu ProRAW své snímky pořizovat, musíte si tuto funkci aktivovat. 

  • Jděte do Nastavení. 
  • Zvolte nabídku Fotoaparát. 
  • Vyberte volbu Formáty. 
  • Zapněte možnost Apple ProRAW. 
  • Spusťte aplikaci Fotoaparát. 
  • U ikony Live Photos se vám nově ukazuje značka RAW. 
  • Je-li značka přeškrtnutá, fotíte do HEIF popřípadě JPEG, není-li přeškrtnutá, máte deaktivováno Live Photos a snímky pořizujete do formátu DNG, tedy v kvalitě Apple ProRAW. 

ProRes pro videa

Podobně, jako se chová ProRAW, se bude chovat i novinka ProRes. S nahráváním videí v této kvalitě byste tak měli dosáhnout skutečně co nejlepšího možného výsledku. Společnost zde konkrétně popisuje že ProRes díky své vysoké barevné věrnosti a nízké kompresi umožňuje nahrávat, zpracovávat a odesílat materiály v televizní kvalitě. To samozřejmě za pochodu.

Jenže pokud nyní iPhone 13 Pro Max natočí 1 minutu 4K videa při 60 fps, uzme si z úložiště 400 MB. Pokud to bude v kvalitě ProRes, může to být klidně i více jak 5 GB. Také proto na modelech se základním 128GB úložištěm omezí kvalitu na 1080p HD. Ve finále zde ale platí – pokud nemáte režisérské ambice, stejně do tohoto formátu videa nahrávat nebudete. 

.