Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Nyní se podíváme na to, jak změnit formát snímku a jak používat funkci QuickTake a sekvenční snímání. 

Režimy fotoaparátu zabudované do iPhonu, iPadu a iPodu touch vám pomohou pokaždé pořídit ideální fotku nebo video. Různé režimy se dají vybírat přejížděním prstem po obrazovce fotoaparátu doleva nebo doprava. Můžete volit mezi režimy foto, video, časosběr, zpomalený záběr (jaké používat zpomalení se dočtete hned v prvním díle seriálu), čtverec, portrét (více v 5. díle) a pano (jak přepínat směr snímání se můžete dočíst ve 4. díle).

Formáty focení 

Pokud máte iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max, iPhone SE (2. generace), iPhone 11 nebo iPhone 11 Pro, klepnutím na šipku zobrazíte další možnosti. Tato šipka se zobrazuje jen v režimech Foto nebo Portrét. V prvním případě zde najdete nabídku určení formátu fotografie, standardně byste zde měli vidět označení 4:3.

Tento formát snímání využívá plný potenciál čipu, proto by veškeré základní focení mělo probíhat právě v tomto poměru stran, jinak se okrádáte o pixely. Režim Čtverec omezí záběr fotoaparátu na čtvercové snímky – jedná se sice o optimální rozměr pro spoustu aplikací sociálních médií, ale i v nich můžete z klasického poměru snímku vykouzlit čtverec velice jednoduše.

Snímek vlevo je zachycen formátem 4:3 a má rozlišení 4 032 na 3 024 pixelů. Obrázek uprostřed je 1:1, tedy 3 024 na 3024 pixelů. Obrázek vpravo pak je focen na poměr stran 16:9 a má 4 032 na 2 268 pixelů. Fotky pocházejí z iPhonu XS Max, pro potřeby článku však byly zmenšeny.

Čtverec tak má výhodu jen v tom, že takto pořízené fotky můžete rychle sdílet bez nutnosti ořezu a že dopředu vidíte, co na scéně bude a co už ne. Raději se ale čtverci vyvarujte, stejně jako formátu 16:9. I on totiž jen ořízne scénu a vy se tím okradete o další informace, které by na fotografii mohly být. Oba formáty z poměru stran 4:3 vykouzlíte velice snadno, z 1:1 a 16:9 už ale 4:3 bez ořezu nikdy nedostanete.

QuickTake a sekvenční snímání 

Tato funkce je pořád poměrně mladá, protože byla představena spolu s iPhony 11. Umožňuje nahrávat videa bez přepínání z režimu fotografie, čímž šetří čas a vám tak neuteče žádná momentka. QuickTake je k dispozici na iPhonu XS, iPhonu XR a novějších. 

Ovládání funguje tak, že pokud jste v režimu Foto a místo stisknutí spouště ji podržíte, začne se nahrávat video. Jakmile ale sundáte prst z displeje, nahrávání se přeruší. Jestliže však chcete nahrávat déle a bez držení prstu na displeji, postačí vám s ním vyjet na symbol zámku, čímž svému zařízení řeknete, že chcete v nahrávání videozáznamu pokračovat. Nahrávání pak jen ukončíte kliknutím na spoušť.

Během nahrávání QuickTake videa můžete i fotografovat. Stačí k tomu vždy klepnout na přesunutý symbol spouště. V iOS 14 můžete QuickTake video pořídit i podržením jednoho z tlačítek hlasitosti. Pokud máte zapnuté fotografování sekvence stisknutím tlačítka zvýšení hlasitosti, můžete pořídit video QuickTake stisknutím tlačítka snížení hlasitosti.

Pokud chcete pořídit sekvenci fotek, posuňte tlačítko spouště namísto doprava pro QuickTake doleva a držte ho tam. Sekvenci také i zde ukončíte uvolněním tlačítka. V systému iOS 14 však můžete pořizovat sekvenci snímků stisknutím tlačítka pro zvýšení hlasitosti. Stačí přejít do Nastavení -> Fotoaparát a zapnout volbu Použít zvýšení hlasitosti pro sekvenci. O nastavení se toho dočtete více v našem první díle. 

Poznámka: Rozhraní aplikace Fotoaparát se může mírně lišit podle toho, jaký model iPhonu a verzi systému iOS používáte.

.