Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš nový seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Vaše první kroky, ještě před samotným focením, by rozhodně měly jít do Nastavení.

Ať už jste si koupili svůj první iPhone, nebo přenášíte zálohu z jedné generace telefonu na druhou, aniž byste se kdykoli předtím věnovali nastavení aplikace Fotoaparát, měli byste mu věnovat pozornost. Předejdete tím totiž nejen nepříjemným překvapením, ale také optimalizujete kvalitu vámi pořizovaného obsahu. Vše najdete v nabídce Nastavení -> Fotoaparát. 

Formáty a problém s kompatibilitou 

Apple se v oblasti fotoaparátu a pořizování fotografií a zachycování videí snaží posouvat možnosti jeho iPhonů pořád dopředu. Není tomu tak dávno, kdy přišel s formátem HEIF/HEVC. Ten má výhodu v tom, že při zachování kvality fotografie a videa nemá takovou datovou náročnost. Jednoduše řečeno, i když s sebou nese záznam v HEIF/HEVC stejně informací, jako ten ve formátu JPEG/H.264, je datově méně náročný a šetří tak interní úložiště zařízení. V čem je tedy problém?

Pokud nevlastníte vy, vaše rodina a vaši přátelé výhradně zařízení společnosti Apple s nejnovějšími aktualizacemi operačních systémů, můžete mít problém se sdílením obsahu. Pokud tedy pořídíte záznam v iOS 14 ve formátu HEIF/HEVC a odešlete jej někomu, kdo ještě používá operační systém macOS Sierra, ten jej jednoduše nijak neotevře. Musí tedy aktualizovat systém nebo hledat na internetu aplikace, které zobrazení tohoto formátu podporují. Podobná situace může být i na starších zařízeních s Windows atd. Rozhodnutí, který formát zvolit, tak samozřejmě záleží čistě na vaší potřebě. 

Záznam videa a datová náročnost 

Vlastníte-li zařízení s menší kapacitou úložiště, je více než vhodné věnovat pozornost i nastavení kvality záznamu videa. Čím vyšší jeho kvalitu vyberete, tím více uložiště si záznam z vašeho úložiště samozřejmě také uzme. V nabídce Záznam videa to ostatně Apple demonstruje na příkladu minutového filmu. I z důvodu datové náročnosti je tak u 4K záznamu při 60 fps automaticky nastavený formát s vysokou efektivitou. Proč ale nahrávat video ve 4K, když si jej nemáte kde přehrát?

Jestli nahráváte ve 4K nebo 1080p HD na telefonu nepoznáte. Pokud nevlastníte 4K televize a monitory, kde byste si chtěli takto kvalitní video přehrávat, tak tam posun v rozlišení také neuvidíte. Záleží tedy, jaké máte s videem plány. Jestli se jedná jen o momentky, které zůstanou navěky jen a pouze v telefonu, anebo zdali si z nich sestříháte klip. V prvním případě vám tak postačí rozlišení 1080p HD, které nezabere tolik místa, a se kterým se vám bude i v následné postprodukci lépe (především rychleji) pracovat. Pokud máte vyšší ambice, volte samozřejmě vyšší kvalitu.

Mějte zde ale na paměti ještě jednu věc. Vývoj technologií jde mílovými kroky kupředu a například konkurence v oblasti mobilních telefonů už nyní nabízí i rozlišení 8K. Pokud tedy chcete natáčet své malé ratolesti v průběhu let, a až budete jednou v důchodu jim z těchto záznamů udělat časosběrné video, hodí se zvážit, jestli tedy nevolit tu nejlepší možnou kvalitu, která bude i tak v průběhu let chtě nechtě stejně upadat. 

Pozor na nudné zpomalení 

Zpomalený záznam je efektní, pokud má co říci. Vyzkoušejte si tedy natočení záznamu se 120 fps a s 240 fps a porovnejte jejich rychlost. Zkratka fps zde přitom značí snímky za sekundu. I seberychlejší pohyb vypadá ve 120 fps pořád poutavě, protože to, co lidské oko nezachytí, vám tento záběr řekne. Pokud ale zvolíte 240 fps, připravte se na to, že takový záběr bude extrémně dlouhý a pravděpodobně i extrémně nudný. Je tedy vhodné vědět, na co jej použít, nebo popřípadě jeho trvání v postprodukci razantně zkrátit.

.