Zavřít reklamu

Historie Lomografie sahá až do přelomu 60. a 70. let minulého století, kde byla stejně oblíbené jako dnes. Pro někoho může být zastaralá, pro někoho naopak styl života. V tomto směru se nebere ohled na nedokonalosti, neboť jsou právě tím, čím je lomografie výjimečná. Popularita tohoto fenoménu je tak vysoká, že se začaly vyrábět nové verze starých značek fotoaparátů.

Fotoaparáty, kterými se Lomografie proslavila:

  • Diana F+ (středoformátový přístroj)
  • Lomo LC-A, Diana mini (kinofilmové kompakty)
  • Supersampler, Fisheye, La Sardina, Lomokino, Colorsplash
HipstamaticPhoto-561132572.125810

Jak fotit Lomografii na iPhonu:

Základem je aplikace Hipstamatic, která je založena na plastovém analogovém fotoaparátu a využívá fotoaparát iPhone tak, aby uživatel mohl snímat čtvercové fotografie, na které může aplikovat řadu softwarových filtrů, aby fotografie vypadaly, jako by byly pořízeny historickým fotoaparátem. Uživatel si může vybrat z množství efektů, které jsou uvedeny v nabídce jako objektivy, filmy a blesky. Některé z nich jsou součástí aplikace, zatímco jiné je třeba dokoupit zvlášť. Lze také upravovat fotografie z galerie fotoaparátu, které nebyli pořízeny v aplikaci Hipstamatic.

  1. Spusťte aplikaci Hipstamatic
  2. Zvolte ikonu tří různých koleček přes sebe a dostanete se do výběru fotoaparátů.
  3. Zde si můžete vybrat buď přednastavené, nebo si můžete sestavit svůj.
  4. V našem případě si zkusíme sestavit vlastní. Klepneme na +.
  5. Vybereme si objektiv, film a blesk a klepneme na Save.
  6. Pojmenujeme si naše nové zařízení a dáme Done.
  7. Nyní je fotoaparát sestaven a můžeme začít fotit.

Aplikace Hipstamatic se dá ze starého designu přepnout na klasický fotoaparát podobný nativní aplikaci v iPhonu, kde si můžeme nastavit manuálně ISO, rychlost závěrky, zaostření, vyvážení bílé, teplotu barev a také efekty. Velkou výhodou je možnost fotografování do surového formátu RAW. V této retro aplikaci jsou stovky různých kombinací, jak sestavit svůj fotoaparát, proto to chce zkoušet a zase jen zkoušet. Možná objevíte novou zálibu, stejně jako já.

O autorovi:

Kamil Žemlička je devětadvacetiletý nadšenec společnosti Apple. Vystudoval ekonomickou školu se zaměřením na oblast počítačů. Pracuje jako technolog ve společnosti ČEZ a studuje ČVUT v Děčíně – obor Letecká doprava. Fotografování se intenzivně věnuje poslední dva roky. Jeden z největších úspěchů je čestné uznání v americké soutěži iPhone Photography Awards, kde uspěl jako jediný Čech a to hned se třemi fotografiemi. Dvě v kategorii panorama a jednu v kategorii příroda.

.