Zavřít reklamu

Nacházíme se ve středu 36. týdne roku 2020. Studenti a žáci dnes po letních a koronavirových prázdninách zavítali podruhé do školy a venku už se podle počasí pomalu schyluje k podzimu. I na dnešní den jsme si pro vás přichystali klasický IT souhrn. Konkrétně se dnes podíváme na nově představené procesory od Intelu a v další zprávě vás informujeme o novém telefonu od ZTE, který jako první na světě přišel s předním fotoaparátem pod displejem. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Intel představil nové procesory

Dnes jsme se od Intelu dočkali představení nových procesorů 11. generace s označením Tiger Lake. Tyto nové procesory jsou určené pro především pro přenosné počítače a disponují integrovaným grafickým čipem Iris Xe, podporují Thunderbolt 4, USB 4, PCIe 4. generace a Wi-Fi 6. Označení Tiger Lake dostávají čipy, které jsou stavěné 10nm výrobním procesem s názvem SuperFin. Intel tyto nové procesory označuje jako nejlepší pro všechny přenosné počátače a laptopy. Nově představené Tiger Lake procesory nabízí oproti svým předchůdcům větší výkon a samozřejmě menší spotřebu energie. Konkrétně se Intel v případě nových Tiger Lake procesorů chlubí 20% výkonovým nárůstem oproti Ice Lake, integrovaný grafický čip Iris Xe je poté údajně lepší než 90 % notebooků s diskrétní grafickou kartou, které byly prodány minulý rok. Oproti nim nabízí až dvojnásobný výkon a 5x lepší výkon pro umělou inteligenci.

Intel nově představil přesně 9 různých čipů, a to z rodin Core i3, Core i5 a Core i7, nejvýkonnější z nich nabídnou taktovací frekvenci až 4.8 GHz, samozřejmě v Turbo Boost režimu. Intel uvádí, že se tyto nové čipy objeví již na tento podzim ve více než 50 různých přenosných počítačích. Konkrétně by se procesory měly objevit v laptopech od značek Acer, Dell, HP, Lenovo a Samsung. V seznamu vcelku očekávané chybí Apple, který samozřejmě pracuje na přechodu na své vlastní ARM procesory Apple Silicon. Tohle tedy jen potvrzuje fakt, že Apple s Intelem v dalších měsících a letech jednoduše nepočítá. Nové čipy mají navíc podle dostupných informací TDP 28 W, takže i kvůli tomu po těchto procesorech Apple nesáhne. Již za několik měsíců bychom se měli dočkat 13″ MacBooku Pro a MacBooku Air, které nabídnou vlastní Apple Silicon procesory od jablečné společnosti.

ZTE představilo telefon s fotoaparátem pod displejem

Čínská společnost ZTE, která se zabývá konstruováním chytrých telefonů, už v minulosti přišla se všemožnými inovacemi. Před určitou dobou se ZTE nechalo slyšet, že chystá nový telefon, který bude mít displej po celé přední straně telefonu, a to bez jakéhokoliv výřezu. O tom, že ZTE na takovém telefonu pracuje, se tedy už delší dobu vědělo – pořád se ale mohlo cokoliv změnit. Naštěstí k žádným zádrhelům nedošlo a ZTE představilo svůj nový telefon ZTE Axon 20 5G, který jako první chytrý telefon na světě přišel s fotoaparátem, který je zabudovaný pod displejem, díky čemuž mohl displej telefonu překrýt celou přední stranu zařízení, bez výřezu. Přední fotoaparát, který má rozlišení 32 Mpix, se skrývá pod 6.9″ OLED displejem s obnovovací frekvencí 90 Hz. Podle společnosti ZTE je displej v oblasti fotoaparátu nerozeznatelný od zbytku displeje – jeho jas má tedy dosahovat naprosto stejných hodnot, společně také s podáním barev.

ZTE tohoto úspěchu docílili díky využití speciální průhledné folie, který je složen organických a anorganických vrstev. Kvůli umístění předního fotoaparátu pod displej muselo navíc ZTE vyvinout speciální technologii, která upravuje mlhu, odlesky a barevnost na vyfocených fotografiích – při focení přední kamerou totiž fotografie nemusí mít takovou kvalitu, jakou by uživatel očekával. Kromě fotoaparátu se pod displejem tohoto telefonu nachází také snímač otisků prstů, společně se zvukovým systémem. U ZTE Axon 20 5G se tedy pod displejem nachází celkově tři součásti, které jsou u ostatních telefonů klasicky viditelné. Axon 20 5G dále disponuje 64 Mpix hlavním objektivem, 8 Mpix ultra-širokoúhlým objektivem a 2 Mpix macro objektivem. V Číně bude Axon 20 G k dispozici 10. září za 320 dolarů, bohužel však není jisté, kdy se telefon podívá také do jiných zemí.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více