Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Režim Portrét je relativně starou záležitostí, vždyť také přišel už s iPhonem 7 Plus. Jenže v případě modelů 13 Pro Max v něm je jeden háček.

Loňské iPhony 12 Pro disponovaly teleobjektivem, který nabízel 2,5× přiblížení optickým zoomem. Letošní modely 13 Pro však obsahují 3× přiblížení optickým zoomem. U starších generacích je rozdíl ještě markantnější, kdy iPhone 11 Pro (Max) a starší nabízely pouhé dvojnásobné přiblížení. V praxi to samozřejmě znamená, že větší přiblížení a větší ekvivalent v mm dohlédne o to dále.

Jenže i když může znít 3× přiblížení skvěle, ve finále tomu tak být nemusí. Teleobjektiv iPhonu 12 Pro měl totiž clonu ƒ/2,2, ten v iPhonu 11 Pro dokonce ƒ/2,0, kdežto letošní novinka, i když byl její teleobjektiv vylepšen po všech stránkách, disponuje clonou ƒ/2,8. Co to znamená? Že nepochytí tolik světla, a že pokud nemáte ideální světelné podmínky, bude výsledek obsahovat nežádoucí šum.

Ukázkové snímky režimu Portrét pořízené na iPhone 13 Pro Max (z důvody potřeb webu jsou fotografie zmenšeny):

Problém je to u portrétů. Ty díky tomu mohou vypadat příliš tmavě, zároveň musíte počítat s tím, že se změnila ideální vzdálenost nutná k zachycení od portrétovaného objektu. I když jste tedy byli dříve zvyklí být od něho určitou vzdálenost, nyní, z důvodu většího přiblížení a aby režim správně rozpoznal objekt, musíte být ještě dále. Apple nám naštěstí dává na výběr, jakým objektivem chceme portrét pořídit, a to buď širokoúhlým, nebo teleobjektivem.

Jak si přepnout objektivy v režimu Portrét 

 • Spusťte aplikaci Fotoaparát. 
 • Vyberte režim Portrét. 
 • Vedle variant nasvícení se vám ukazuje dané číslo. 
 • Pro změnu objektivu na něho klepněte. 

Zobrazuje se vám tak bud 1× nebo 3×, kdy druhé řečené značí teleobjektiv. Samozřejmě platí, že na různé scény se hodí různé použití. Jde o to ale vědět, že takovou možnost aplikace nabízí a že si můžete použití objektivu sami zvolit dle aktuální situace. Co se vám pak bude líbit více vyzkoušíte jednoduchou metodou pokus omyl. Ještě mějte na paměti, že i když vypadá scéna před vyfocením nedokonale, po jejím pořízení je přepočítána chytrými algoritmy a výsledek je vždy lepší. Platí to i u zde ukázkových otisků obrazovky z aplikace Fotoaparát. Teleobjektiv nově umí v režimu Portrét i noční snímky. Pokud detekuje skutečně málo světla, objeví se vám u ikony násobku přiblížení patřičná ikona. 

Diskuze k článku

  Hm, nic moc, je to jen nouzovka, porad jen telefon. Proc ta posedlost, jak foti telefon? Na papirovou fotku to neni a na fejsbuuuk staci telefon za 5k.

  K psaní takového článku by bylo fajn vědět trochu víc o portrétní fotografii ze světa skutečných fotoaparátů a pak to tady čtenářům lidsky popsat. A ze světelnosti 2,8 u teleobjektivu bych vůbec neměl strach z nedostatku světla. Už vůbec ne na iPhonu. A opravdu ten údaj udává světelnost toho objektivu, ne clonu. O cloně se mluví někde jinde. 😉

  Pane Nechápu, na to, že to je telefon, to fotí skoro jak nějaká celkem dobrá zrcadlovka. Jasně, hloubka ostrosti je softwarová, to nikdy nebude tak kvalitní jako když bokeh dělá přímo lom světla v optice, ale zatraceně. Ta barva, ten dynamický rozsah, ta schopnost HDR. Ty fotky jsou telefon naprosto úžasné. Rozhodně to nevypadá, že to fotí telefon. Vypadá to skoro jako fotky, co dělá nějaký profesionál.

  Nevím teda co autor zkoumal, ale právě z nového “portrétu” jsme oba s přítelem naprosto nadšení. Já modelka, on portrétní fotograf. Na focení pro sociální sítě uz není foťák vůbec potřeba. Jasně, billboard s tím nanafotíte, ale kolikrát jste to už dělali, žejo…

celý text

Čtěte více