Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Režim Portrét je relativně starou záležitostí, vždyť také přišel už s iPhonem 7 Plus. Jenže v případě modelů 13 Pro Max v něm je jeden háček.

Loňské iPhony 12 Pro disponovaly teleobjektivem, který nabízel 2,5× přiblížení optickým zoomem. Letošní modely 13 Pro však obsahují 3× přiblížení optickým zoomem. U starších generacích je rozdíl ještě markantnější, kdy iPhone 11 Pro (Max) a starší nabízely pouhé dvojnásobné přiblížení. V praxi to samozřejmě znamená, že větší přiblížení a větší ekvivalent v mm dohlédne o to dále.

Jenže i když může znít 3× přiblížení skvěle, ve finále tomu tak být nemusí. Teleobjektiv iPhonu 12 Pro měl totiž clonu ƒ/2,2, ten v iPhonu 11 Pro dokonce ƒ/2,0, kdežto letošní novinka, i když byl její teleobjektiv vylepšen po všech stránkách, disponuje clonou ƒ/2,8. Co to znamená? Že nepochytí tolik světla, a že pokud nemáte ideální světelné podmínky, bude výsledek obsahovat nežádoucí šum.

Ukázkové snímky režimu Portrét pořízené na iPhone 13 Pro Max (z důvody potřeb webu jsou fotografie zmenšeny):

Problém je to u portrétů. Ty díky tomu mohou vypadat příliš tmavě, zároveň musíte počítat s tím, že se změnila ideální vzdálenost nutná k zachycení od portrétovaného objektu. I když jste tedy byli dříve zvyklí být od něho určitou vzdálenost, nyní, z důvodu většího přiblížení a aby režim správně rozpoznal objekt, musíte být ještě dále. Apple nám naštěstí dává na výběr, jakým objektivem chceme portrét pořídit, a to buď širokoúhlým, nebo teleobjektivem.

Jak si přepnout objektivy v režimu Portrét 

  • Spusťte aplikaci Fotoaparát. 
  • Vyberte režim Portrét. 
  • Vedle variant nasvícení se vám ukazuje dané číslo. 
  • Pro změnu objektivu na něho klepněte. 

Zobrazuje se vám tak bud 1× nebo 3×, kdy druhé řečené značí teleobjektiv. Samozřejmě platí, že na různé scény se hodí různé použití. Jde o to ale vědět, že takovou možnost aplikace nabízí a že si můžete použití objektivu sami zvolit dle aktuální situace. Co se vám pak bude líbit více vyzkoušíte jednoduchou metodou pokus omyl. Ještě mějte na paměti, že i když vypadá scéna před vyfocením nedokonale, po jejím pořízení je přepočítána chytrými algoritmy a výsledek je vždy lepší. Platí to i u zde ukázkových otisků obrazovky z aplikace Fotoaparát. Teleobjektiv nově umí v režimu Portrét i noční snímky. Pokud detekuje skutečně málo světla, objeví se vám u ikony násobku přiblížení patřičná ikona. 

.