Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Modelová řada iPhonů 13 Pro nově přichází s několika skvělými funkcemi, přičemž jednou z nich jsou i makro fotografie. 

Vděčí za to novému ultraširokoúhlému fotoaparátu se zorným polem 120°, ohniskovou vzdáleností 13 mm a clonou ƒ/1,8. Apple o něm říká, že díky jeho účinnému automatickému ostření dokáže zaostřit na vzdálenost od 2 cm. A nebyl by to Apple, aby to neudělal maximálně jednoduše. Nechce vás tedy zatěžovat aktivací funkce. Jakmile soustava fotoaparátů usoudí, že jste objektu tak blízko, že by mohl začít makro snímat, automaticky přepne objektiv na ultraširokoúhlý.

Jak pořizovat makro fotografie iPhonem 13 Pro: 

  • Otevřete aplikaci Fotoaparát. 
  • Vyberte režim Foto. 
  • Přibližte se objektu na vzdálenost od 2 cm. 

Až tak je to jednoduché. Zatím nikde nenajdete jakoukoli možnost nastavení, i když se Apple nechal slyšet, že v budoucích iOS přepínač přidá. Je tomu jednoduše proto, že aktuálně např. nevyfotíte pavouka na pavučině. Telefon v takovém případě ostří stále za něho, protože on je malý a nemá dostatečnou „plochu“. Podobných případů samozřejmě naleznete více. Přepínač se hodí i z toho důvodu, že použití makra je sice intuitivní, ale není příliš vzhledné. O tom, že fotografujete makro, nenajdete informaci ani v metadatech aplikace Fotky. Vidíte zde jen použitý objektiv. 

Ukázková galerie makro snímků pořízených iPhonem 13 Pro Max (pro potřeby webu jsou snímky zmenšeny): 

Jediné, jak poznáte, že v makru fotíte, je tedy jen ten moment, kdy se objektivy samy přepnou (makro režim se neprojeví ani přepnutím ukazatele vybraného objektivu). Někomu to navíc může připadat jako chyba, protože obraz znatelně ucukne. Problém je to zejména při nahrávání videozáznamu. V něm se makro aktivuje zcela shodně, tedy automaticky. Jenže pokud nahráváte scénu, ve které se kontinuálně přibližujete, najednou se vám celý obraz posune. Záznam je tak automaticky k ničemu, nebo zde musíte vytvořit přechod v postprodukci. 

Ač je tedy funkce maximálně intuitivní, v tomto ohledu je zatím hodně neohrabaná a u videa se hodí jen ke statickým snímkům. U těch fotografických pak počítejte, že ne každý snímek bude příkladně ostrý. Jakýkoli záchvěv vašich rukou bude na výsledku znát. I v makru ale pořád můžete vybírat ostřící bod a nastavovat expozici. 

.