Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Nyní se podíváme na to, jak udělat z pěkné fotky ještě lepší. Na řadě je základní editace fotografie. 

Pokud pořídíte fotografii, její náhled se vám zobrazí v rohu rozhraní hned u symbolu spouště. Po výběru tohoto náhledu se vám fotografie otevře přes celý displej. Když na ni klepnete, zobrazí se vám další nabídky, mezi kterými je i Upravit. Po výběru této nabídky už můžete upravit oříznutí, úhel, světlo, přidat filtr atd.

Úprava 

Rozhraní se vám automaticky otevře na úpravě snímku. Tažením vpravo nebo vlevo zde přepínáte mezi jednotlivými editacemi, jako je expozice, světla, kontrast atd. Míru úpravy určujete na posuvníku pod tímto symbolem. Pokud se vám provedené změny nelíbí, můžete se klepnutím na Zrušit vrátit k originálu.

Použití filtrů 

Ikona třech koleček značí použití filtrů. Klepnutím na některý z fotografických filtrů, například Živý nebo Dramatický, dodáte fotografii jinou náladu. Vyzkoušet můžete i klasický černobílý vzhled, například s efektem Mono Stříbrný. Posuvníkem pod náhledy pak určujete intenzitu filtru.

Oříznutí a narovnání 

Poslední ikona v řadě slouží ke změně poměru stran snímku, ale také volnému ořezu. Přetahováním rohů v ořezovém nástroji určíte, jak chcete fotku oříznout, a otáčením kolečka ji nakloníte nebo narovnáte. Fotografii můžete taky otočit nebo převrátit a upravit svislou a vodorovnou perspektivu.

Live Photos 

Když se pak vrátíte k první ikoně soustředných kruhů, můžete zde editovat Live fotky. Symbolem reproduktoru vypnete zvuk, symbolem Live zrušíte celou sekvenci. V pásu dolních náhledů si pak můžete vybrat jiný snímek, který poté uvidíte v galerii Fotek. Lze zde i tažením za strany sekvence zkrátit délku trvání živé fotografie.

Po všech vašich úpravách už jen stačí zvolit Hotovo a ty se uloží. Editace je však nedestruktivní, takže se zde můžete kdykoli vrátit zase k původnímu vzhledu snímku. 

Poznámka: Rozhraní aplikace se může mírně lišit podle toho, jaký model iPhonu a verzi systému iOS používáte. 

.