Zavřít reklamu

Minulý týden Apple po několika týdnech čekání konečně vypustil nové verze svých operačních systémů. Konkrétně jsme se dočkali vydání iOS a iPadOS 15.5, macOS 12.4 Monterey, watchOS 8.6 a tvOS 15.5. Na našem magazínu jsme vás o tom samozřejmě ihned informovali, takže pokud jste ještě neaktualizovali, můžete tak učinit nyní. Každopádně se po aktualizaci začali objevovat uživatelé, kteří měli například problém s výdrží baterie či výkonem zařízení. V tomto článku se společně podíváme na 5 tipů a triků, které vám pomohou ke zrychlení iPhonu.

Omezení efektů a animací

Hned na začátek si ukážeme trik, který dokáže iPhone zrychlit nejvíce. Jak jste si jistě při používání iOS a dalších systémů všimli, tak jsou plné všemožných efektů a animací. Díky nim vypadají systémy jednoduše dobře. Na druhou stranu je ale nutné zmínit, že k vykreslení těchto efektů a animací je potřeba určitý výkon. V iOS každopádně můžete efekty a animace jednoduše deaktivovat, čímž ulevíte hardwaru a systém značně zrychlíte. Stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte Omezit pohyb. Zároveň ideálně zapněte i Preferovat prolínání.

Deaktivace průhlednosti

Výše jsme si společně řekli, jakým způsobem můžete omezit efekty a animace. Kromě toho ale ještě můžete vypnout i průhlednost v celém systému, čímž hardwaru taktéž výrazně ulevíte. Konkrétně je průhlednost možné vidět například v ovládacím či oznamovacím centru. Pokud průhlednost deaktivujete, tak se namísto ní zobrazí klasické neprůhledné pozadí, což uleví především starším jablečným telefonům. Pro deaktivaci průhlednosti přejděte do Nastavení → Zpřístupnění → Displej a velikost textu. Tady aktivujte možnost Snížení průhlednosti.

Vymazání dat aplikací

Při používání aplikací a navštěvování webových stránek se do úložiště vašeho iPhonu ukládají různá data. V případě webů se jedná o data, která zrychlují načítání stránky, jelikož se nemusí znova stahovat, o přihlašovací údaje, různé předvolby apod. Tato data mají název cache a v závislosti na tom, kolik stránek navštěvujete, se pak mění jejich velikost, která často sahá až ke gigabajtům. V rámci Safari lze data cache smazat tak, že přejdete do Nastavení → Safari, kde dole klepněte na Smazat historii a data stránek a akci potvrďte. Využíváte-li jiný prohlížeč, tak možnost pro smazání cache hledejte přímo v jeho nastavení. Tak stejně to platí i u aplikací.

Vypnutí automatických aktualizací

Pokud chcete zůstat v bezpečí a zároveň mít neustále k dispozici nejnovější funkce, tak je nutné pravidelně instalovat aktualizace iOS a aplikací. Systém se snaží ve výchozím nastavení aktualizace stahovat a případně i instalovat na pozadí, to ale samozřejmě spotřebovává určitý výkon, který lze využít jinak. Pokud vám nevadí, že byste aktualizace vyhledávali ručně, tak můžete automatické stahování a instalaci deaktivovat, čímž zařízení ulevíte. Pro deaktivaci automatických aktualizací iOS přejděte do Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru → Automatická aktualizace. Automatické aktualizace aplikací pak deaktivujete v Nastavení → App Store. Tady v kategorii Automatická stahování vypněte funkci Aktualizace aplikací.

Deaktivace aktualizací dat aplikací

Na pozadí systému iOS probíhá nespočet různých procesů. Mezi jeden z nich patří také aktualizace dat aplikací. Díky ní máte vždy jistotu toho, že se vám po přesunu do aplikace zobrazí nejnovější obsah. V praxi to znamená, že například na Facebooku či Instagramu se vám na hlavní stránce objeví nejnovější příspěvky, v případě aplikace Počasí pak zase můžete vždy počítat s nejnovější předpovědí. Aktualizace dat na pozadí však může způsobovat úbytek výkonu, což lze pozorovat především u starších iPhonů. Pokud vám nevadí, že si na aktualizaci obsahu budete muset pár sekund počkat, tak stačí přejít do Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí. Tady lze funkci deaktivovat kompletně, anebo jen částečně u jednotlivých aplikací.

.