Zavřít reklamu

Foxconn přiznal, že ve svých čínských továrnách nelegálně zaměstnával pracovníky ve věku 14 až 16 let. Taiwanská společnost nicméně v prohlášení uvedla, že okamžitě podnikla kroky, aby celou záležitost vyřešila.

Foxconn
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Prohlášení přinesl server Cnet.com, kterému Foxconn přiznal, že interní vyšetřování odhalilo, že v jen-tchajské továrně v provincii Šan-tung byli zaměstnáváni mladiství ve věku od 14 do 16 let. Tito zaměstnanci byli najímáni nelegálně, jelikož čínské zákony povolují pracovat od 16 let.

Foxconn prohlásil, že za porušení předpisů bere plnou zodpovědnost a každému studentovi se omluvil. Taiwanský gigant na poli výroby elektroniky zároveň ujistil, že s kýmkoliv, kdo byl za najímání těchto studentů zodpovědný, rozváže smlouvu.

„Nejde jen o porušení čínského pracovního práva, ale také o porušení předpisů Foxconnu. Také již byly okamžitě podniknuty kroky k navrácení studentů do jejich vzdělávacích institucí,“ stojí v prohlášení Foxconnu. „Provádíme kompletní vyšetřování a společně s příslušnými vzdělávacími zařízeními se snažíme zjistit, jak k tomu došlo a jaké kroky musí naše společnost podniknout, aby se to již nikdy neopakovalo.“

Prohlášení Foxconnu přišlo v reakci na tiskovou zprávu (v angličtině zde) od newyorské China Labor Watch, která v Číně brání práva zaměstnanců. Právě China Labor Watch totiž publikovala o tom, že jsou ve Foxconnu nelegálně zaměstnáváni mladiství.

„Tito nezletilí studenti byl většinou do Foxconnu posíláni svými školami, přičemž Foxconn nekontroloval jejich identifikační průkazy,“ píše China Labor Watch. „Školy, jež jsou v této záležitosti zahrnuty, by měly převzít primární zodpovědnost, ale také Foxconn nese svou vinu, protože si neověřil věk svých pracovníků.“

Opět se tak ukazuje, že je Foxconn pod přísným drobnohledem. Nejvíce se tato taiwanská korporace „proslavila“ výrobou iPhonů a iPodů pro společnost Apple, nicméně samozřejmě vyrábí i miliony dalších produktů, které na sobě nakousnuté jablíčko nemají. Právě v souvislosti s Applem však byl již Foxconn několikrát vyšetřován a všichni ochránci práv a zástupci čínských pracovníků čekají na každé zaváhání, díky kterému by se mohli do Foxconnu opřít.

Zdroj: AppleInsider.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více