Zavřít reklamu

Foxconn, čínský dodavatel součástek například pro produkty Applu a Samsungu, již několik let pracuje na nasazení robotů do svých výrobních linek. Nyní provedl zřejmě dosud největší akci tohoto druhu, když roboty nahradil rovnou šedesát tisíc dělníků.

Podle vládních představitelů snížil Foxconn v jedné ze svých továren počet zaměstnanců ze 110 tisíc na 50 tisíc a je pravděpodobné, že další firmy v regionu ho budou dříve nebo později následovat. V Číně se totiž do robotické pracovní síly investuje ve velkém.

Podle prohlášení Foxconn Technology Group ovšem nemá nasazení robotů vést k dlouhodobé ztrátě pracovních pozic. Roboti sice nyní budou místo lidí provádět mnoho výrobních úkolů, ale bude se jednat, alespoň zatím, zejména o snazší a repetitivní činnosti.

To naopak umožní zaměstnancům Foxconnu soustředit se na úkoly s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou výzkum nebo vývoj, kontrola výroby či kvality. Čínský gigant, dodávající významnou část součástek pro iPhony, tak nadále plánuje propojovat automatizaci s běžnou pracovní silou, kterou si hodlá ve velkém ponechat.

Zůstává však otázkou, jak se bude situace vyvíjet do budoucna. Podle některých ekonomů tato automatizace výrobních procesů nutně povede ke ztrátě pracovních míst, v následujících dvaceti letech bude podle zprávy od konzultantů Deloitte ve spolupráci s Oxford University v ohrožení až 35 procent míst.

Jen v Tung-kuanu, v čínské provincii Kuang-tung, od září 2014 investovalo 505 továren do robotů za účelem nahradit tisíce zaměstnanců 430 milionů liber, což je více než 15 miliard korun.

Implementace robotů navíc nemusí být důležitá pouze pro vývoj na čínském trhu. Nasazování robotů a dalších inovativních výrobních technologií totiž může pomoci přenést výrobu produktů všeho druhu mimo Čínu a další podobné trhy, kde se vyrábí zejména kvůli velice levné pracovní síle. Důkazem je například Adidas, který oznámil, že v příštím roce začne po více než dvaceti letech vyrábět své boty znovu v Německu.

Také německý výrobce sportovního oblečení, podobně jako většina ostatních firem, přesunul svou produkci do Asie za účelem snižování výrobních cen. Díky robotům ale bude moci v roce 2017 znovu otevřít továrnu v Německu. Zatímco v Asii se dosud boty vyrábí především ručně, v nové továrně bude většina automatizovaná a tedy rychlejší a také blíže obchodním řetězcům.

Do budoucna navíc Adidas plánuje podobné továrny vybudovat také ve Spojených státech, Velké Británii či Francii a lze očekávat, že jak bude automatizovaná výroba stále dostupnější, a to jak z hlediska implementace, tak následného provozu, budou ho následovat i další firmy. Výroba by se tak mohla začít postupně přesouvat z Asie zpět do Evropy či Spojených států, ale to je otázka příštích desetiletí, nikoliv pár let.

Také Adidas potvrzuje, že prozatím rozhodně nemá ambici nahrazovat své asijské dodavatele a ani neplánuje kompletní automatizaci svých továren, ale je jasné, že takový trend již započal, a uvidíme, jak rychle dokáží roboti lidskou zručnost nahradit.

Zdroj: BBC, The Guardian
.