Zavřít reklamu

Chytré telefony si během posledních let významně polepšily. Dnes máme k dispozici modely s kvalitními OLED obrazovkami s vyšší obnovovací frekvencí, což následně skvěle doplňuje nadčasový výkon díky dnešním čipům, stereo reproduktory a další benefity. Nebývalý posun vpřed nyní můžeme vidět i u fotoaparátů. Nyní ale zůstaneme u zmiňovaných displejů a výkonu. Člověk by podle všeho očekával, že s možnostmi dnešních telefonů se dočkáme i pořádných her, což se ale ve finále vůbec neděje.

Gaming na telefonech je tady s námi přitom odjakživa. Stačí se ohlédnout například na staré telefony Nokia, na kterých jsme se mohli klidně i dlouhé hodiny utápět v hraní legendárního hada. Postupně se k nám navíc dostávaly stále lepší a lepší tituly. Ostatně jak jsme nedávno psali, ještě před lety jsme měli k dispozici hry jako třeba Splinter Cell. Sice v ne zrovna ideální kvalitě, ale aspoň tu ta možnost byla. Právě proto je na místě se ptát, kam se gaming vlastně posune a jaké změny by mohl přinést. Když se zaměříme přímo na Apple, ten má k dispozici nemalé zdroje, díky kterých by z iPhonů mohl udělat herní stroje. Bohužel to na druhou stranu není jen na něm.

Gaming na telefonech stagnuje

Největší problém je momentálně v tom, že nemáme k dispozici dostatek kvalitních her. Ačkoliv dnešní telefony z hlediska výkonu rozhodně nestrádají, vývojáři je paradoxně ignorují. Tím samozřejmě nechceme říct, že by na iPhonech nebylo co hrát, to určitě ne. Máme například k dispozici Call of Duty: Mobile, PUBG, The Elder Scrolls: Blades, Roblox a řadu dalších, které za to stojí. Na druhou stranu, proč chtít hrát na (malém) mobilu, když máme k dispozici konzole či počítače?

Osobně se mi velice líbí, že iPhony podporují gamepady a lze je tak využít při hraní. Bohužel je částečně nemáme jak využít ve hrách. V rámci služby Apple Arcade, za kterou stojí cupertinský gigant ve spojení s vývojáři a nabízí tak řadu exkluzivních titulů, je podpora gamepadu úplně normální, v případě některých her se ovladač dokonce vyžaduje. Jenže u běžných titulů se s úspěchem potkat nemusíme. V tomto směru bych rád poukázal na zmiňovaný The Elder Scrolls: Blades. Tato hra by dle mého názoru mohla mít poměrně vysoký potenciál – kdyby ji šlo hrát na gamepadu.

Hra PUBG na iPhone
Hra PUBG na iPhonu

Jeden nedostatek za druhým

Gaming na mobilních telefonech se zároveň bohužel potýká s řadou nepřívětivých problémů, které mají až destruktivní vliv na samotné hraní. V samotném jádru je problém s prodejem placených her. Uživatelé mobilních telefonů jsou zkrátka zvyklí, že mají hry k dispozici zdarma, zatímco v gaming světě tomu tak vůbec není, ba naopak – AAA tituly mohou stát klidně i přes tisíc korun. Sami ale musíme uznat, že kdybychom v App Storu viděli hru za podobnou částku, asi bychom si její pořízení více než dvakrát promysleli. U obchodu aplikací ale ještě zůstaneme. Není žádným tajemstvím, že jsou zde zvýhodňovány aplikace a hry, které se nejlépe prodávají a stahují. Právě proto se na přední příčce objevují hry jako Clash Royale a Homescapes.

App Store na iOS: Hry, které se mohou líbic

Když už ale konečně narazíme na pořádnou hru, tak máme ten největší nedostatek teprve před sebou – dotykové ovládání. To z hlediska hraní není úplně nejpříjemnější a není tedy divu, že na něm může ztroskotat řada her. Tento neduh mohou samozřejmě řešit zmiňované gamepady. Ty lze koupit za pár korun, připojit a hrát. Tedy alespoň v tom ideálním případě. V praxi už to tak samozřejmě vypadat nemusí. Z tohoto důvodu je pak pro hráče lepší, když se podívají po jiném řešení. Pokud tedy chtějí hrát na mobilních zařízeních, vyplatí se jim spíše handheld jako Nintento Switch (OLED) nebo Steam Deck.

Přinese Apple změnu? Spíše ne

Čistě teoreticky Apple disponuje všemi prostředky k tomu, aby změnil pohled na současný stav gamingu na telefonech. Jenže to (pravděpodobně) neudělá. Ani tak totiž není jistota, že by se hry vůbec chytly, respektive zdali by z této změny gigant dostatečně profitoval. Když se tak nad tím zamyslíme, jablíčkáři mají v této oblasti nemalou výhodu a skutečně si mohou vychutnat pomalu až plnohodnotné hraní. Stačí jen k iPhonu připojit gamepad a prostřednictvím AirPlay zrcadlit obsah například do televize nebo Macu. Voìla, hrajeme na telefonu, máme obraz ve velkém a vůbec se nemusíme spoléhat na dotykové ovládání.

V ideálním světě by to takto fungovalo. Jenže v takovém nejsme a opět se dostáváme k prvotnímu problému – hráči nemají k dispozici pořádné hry, a pokud by se přeci jen objevily, jsou s trochou nadsázky odsouzeny k zániku. Teoreticky by o placenou hru měl zájem spíše plnohodnotný gamer, ale u něj lze počítat s tím, že má k dispozici například konzoli. Proč by pak utrácel za hru na mobil, když si tu samou může užít ve velkém na jiné platformě, případně i s lepší grafikou a hratelností? Na druhé straně tady pak máme normální uživatele, kterým se utrácet několik stovek za hru chtít asi nebude.

Svět mobilního hraní nabízí spoustu příležitostí, do kterých se zatím nikdo pořádně neponořil. Aktuálně tak můžeme jen a pouze doufat, že se v budoucnu dočkáme zajímavých změn, jež by celý segment dokázaly posunout o několik kroků vpřed. Prozatím to ale na žádný přelom nevypadá. Každopádně i přesto existuje jedna možnost – využít cloudové streamovací platformy. V takovém případě plnohodnotná hra běží na serverech dané služby, zatímco do zařízení se posílá jen obraz a zpět jdou samozřejmě instrukce pro ovládání. Samozřejmě nyní už je nutné použít herní ovladač. S využitím služby GeForce NOW od firmy Nvidia si tak na iPhonech můžeme bez problémů zahrát například Payday 2, hry Hitman, případně s Xbox Cloud Gaming se ponořit do „nové“ Forza Horizon 5. Upřímně moc lidí tento způsob ale nevyužívá.

.