Zavřít reklamu

Produkty z jablečného portfolia určitě necílí na gaming, potažmo hráče. Není se tedy čemu divit, když zjistíme, že si například počítače Mac nedokážou poradit s drtivou většinou moderních her. Ty jednak nejsou optimalizované pro samotný systém macOS, a zároveň ani počítače nedisponují dostatečným výkonem pro jejich spolehlivé rozjetí. Na druhou stranu to ale neznamená, že by na Macích nešlo hrát. K dispozici je totiž stále spousta nejrůznějších her. Například knihovna exkluzivních titulů z herní služby Apple Arcade doslova nabízí hodiny zábavy.

Zajímavé ale je, že ačkoliv se cupertinský gigant vývoji počítačů obecně věnuje přes 40 let, tak doposud na ně nevydal byť jen jedinou hru. To už pak neplatí o takovém iPhonu. Ten je tady s námi „pouze“ od roku 2007, avšak i přesto se dočkal dvou „jablečných“ her. Mezi ty se řadí Texas Hold’em (karetní poker hra), která je dodnes k dispozici a dokonce se v roce 2019, při příležitosti 10. výročí obchodu App Store, dočkala oživení v podobě lepší grafiky. V roce 2019 pak ještě přišla poměrně zajímavá hra s názvem Warren Buffett’s Paper Wizard, která odkazuje na legendárního a jednoho z nejúspěšnějších investorů vůbec. Tento titul byl ale po pouhém týdnu z App Storu stažen a dodnes si jej mohou zahrát pouze jablíčkáři ze Spojených států.

iphone_13_pro_hrani
Call of Duty: Mobile na iPhonu 13 Pro

macOS ztrácí

Samozřejmě pravdou je, že her pro iOS, které pocházejí přímo od Applu, zrovna dvakrát moc není. Jedna je totiž poměrně zastaralá a lze ji snadno nahradit lepší alternativou od jiných vývojářů, zatímco tu druhou si u nás ani nemůžeme vyzkoušet. Úplně růžově na tom není ani macOS. Některé uživatele každopádně mohou potěšit Šachy. Tuto hru si můžete užít ve 3D od verze Mac OS X 10.2. Bohužel nic víc k dispozici nemáme a pokud se chceme něčím zabavit, musíme sáhnout po nabídce od konkurence.

Pořád je ale nesmírně důležité, že Macy nejsou zařízení určená pro hraní, kvůli čemuž tak trošku postrádá smysl na ně vyvíjet hry. Na druhou stranu je ale příjemné mít po ruce nějaké alternativy pro vlastní pobavení. Navíc s příchodem čipů Apple Silicon i poměrně znatelně vzrostl i samotný výkon, díky čemuž si dnes už i takový MacBook Air poradí s parádními hrami. Jak se tak zdá, Apple si pravděpodobně tyto nedostatky před pár lety uvědomil. V roce 2019 totiž představil herní službu Apple Arcade, která svému předplatiteli za měsíční předplatné zpřístupní rozsáhlou knihovnu plnou exkluzivních herních titulů. Hrát je navíc může prakticky na všech Apple produktech – například chvíli si nějakou hru užívat na telefonu a vzápětí se přesunout k Macu, kde můžete pokračovat přesně tam, kde jste na telefonu skončili.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.