Zavřít reklamu

Herní průmysl se neustále rozrůstá. Neustále se tak můžeme radovat z novějších a pokročilejších her, které nám dokážou poskytnout doslova dlouhé hodiny zábavy. Jak se technologie posouvají kupředu, myslí se i na řadu dalších věcí. Ostatně sami to můžeme vidět na obřím rozmachu takzvaného VR gamingu, kdy si hráč nasadí speciální headset a ve hraní se ponoří do vlastního světa virtuální reality. Samozřejmě se nezapomíná ani na lidi, kteří si tradiční formy gamingu užít nemohou.

Microsoft proto vyvinul speciální herní ovladač pro lidi s omezenou schopností pohybu. Ten nese název Xbox Adaptive Controller a jeho hlavní předností je, že jej lze prakticky dle vlastních představ přizpůsobit pro potřeby daného hráče. Na první pohled tak ale nevypadá. V základu se totiž jedná o pouhá dvě tlačítka a takzvaný D-pad (šipky). Klíčem je však rozmanitá rozšířitelnost – ke controlleru stačí připojit další a další různá tlačítka, která pak mohou přímo posloužit každému hráči individuálně. Ve skutečnosti se tedy jedná o poměrně povedený kousek technologie, který zpřístupňuje svět gamingu řadě dalších hráčů a značně jim tak zpříjemňuje život. Jenže jak se k tomuto ovladači staví Apple?

Apple, zpřístupnění a gaming

Apple se v oboru zpřístupnění prezentuje jednoznačně – znevýhodněným lidem se snaží podat pomocnou ruku. Skvěle to lze vidět na jablečném softwaru. V operačních systémech totiž najdeme řadu nejrůznějších funkcí, které mají usnadnit používání samotných produktů. Zde můžeme zařadit například VoiceOver pro zrakově postižené nebo hlasové ovládání pro lidi s omezenou schopností pohybu. Navíc teprve nedávno Apple odhalil další funkce jako automatickou detekci dveří, ovládání Apple Watch s pomocí iPhonu, živé titulky a řadu dalších, což jednoznačně ukazuje, na jaké straně gigant stojí.

Dokonce se mezi jablíčkáři začalo spekulovat o tom, zdali se má Apple v oblasti softwaru ještě vůbec kam posouvat, a jestli není na místě přijít s vlastním hardwarem pro znevýhodněné uživatele. A dle všeho menší zkušenosti s tím už Apple má. Jeho operační systémy totiž delší dobu podporují zmiňovaný herní ovladač Xbox Adaptive Controller. Zmiňovaní hráči s omezenou schopností pohybu si tak gaming mohou plně vychutnat i na jablečných platformách a pustit se například do hraní přes herní službu Apple Arcade.

Xbox Adaptive Controller
Xbox Adaptive Controller Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Na druhou stranu by od Applu bylo celkem pokrytecké, kdyby tento herní ovladač nepodporoval. Jak už jsme zmínili výše, cupertinský gigant se prezentuje jakožto pomocník pro lidi s postižením, který se jim snaží usnadnit jejich každodenní život. Zdali se však Apple vydá vlastní cestou a skutečně přinese speciální hardware z této oblasti je prozatím nejasné. Leakeři a analytici prozatím o ničem podobném nemluví.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více