Zavřít reklamu

V tomto týdnu Apple představil zajímavé novinky v rámci Zpřístupnění, které zpříjemní život handicapovaným lidem. Díky využití moderních technologií a skvělé provázanosti hardwaru a softwaru se tak jablečné společnosti podařilo přinést funkce pro automatickou detekci dveří pro zrakově postižené, ovládání Apple Watch pomocí iPhonu, „živé“ titulky a řadu dalších. Všechny tyto novinky by se měly objevit v příslušných produktech ještě letos.

Zároveň však tímto Apple otevřel poměrně zajímavou diskuzi o tom, jak by se Zpřístupnění mohlo celkově posunout vpřed. Po stránce softwaru jsme se totiž v posledních letech stali svědky nevídaných vylepšení. Dnešní telefony, tablety i počítače lze pohodlně ovládat i s případným handicapem. Jenže software nelze posouvat donekonečna. Je tedy na místě, aby Apple přišel i se specializovaným hardwarem pro potřebné? Inspirovat by se mohl rovnou u Microsoftu.

Hardware pro lidi s handicapem

Jak už jsme uvedli výše, software, potažmo přímo Zpřístupnění, se v poslední době dočkali výrazných změn a zlepšení. Logicky se proto nabízí otázka, zdali se Apple pustí i do vývoje a výroby specializovaného hardwaru. S něčím podobným už dříve přišel i Microsoft, který chtěl radost z hraní na konzolích Xbox přinést i znevýhodněným lidem, a proto vyvinul speciální herní ovladač Xbox Adaptive Controller. K němu lze připojit celou řadu nejrůznějších tlačítek a následně je nastavit podle potřeb daného hráče tak, aby pro něj hraní bylo co možná nejpříjemnější. Právě díky tomu si lidé s omezenou mobilitou mohou vychutnat i ty nejnovější herní tituly.

Apple navíc už nyní, v rámci zmiňovaných softwarových novinek, přinesl něco podobného. Konkrétně tím máme na mysli funkci Buddy Controller, díky čemuž lze propojit dva ovladače, které se pak chovají jako jeden, což může usnadnit handicapované osobě hraní – zkrátka a jednoduše bude mít k dispozici parťáka pro usnadnění ovládání. Ostatně to samé umožňuje i Xbox, potažmo i Xbox Adaptive Controller. Na druhou stranu je logické, že se Apple s vysokou pravděpodobností zřejmě nepustí do vývoje vlastního herního ovladače. Prostoru i potřebných zdrojů má každopádně více než dost a předběžně lze říct, že by něco podobného nemuselo být na škodu.

Xbox Adaptive Controller
Xbox Adaptive Controller v praxi

Kdy se dočkáme?

Následně je také otázkou, kdy se něčeho podobného vůbec dočkáme. V tomto ohledu je nutné upozornit, že příchod zmiňovaných funkcí teprve otevírá samotnou debatu. O příchodu specializovaného hardwaru pro handicapované jsme totiž doposud od žádných relevantních zdrojů neslyšeli, podle čehož lze usoudit, že Apple na něčem podobném pravděpodobně ani nepracuje. Tedy alespoň prozatím.

.