Zavřít reklamu

Když potřebujete v rychlosti zjistit orientační výkon nějakého zařízení, obvykle je dobré se podívat na nějaký ten benchmark. Ty jsou různých druhů a použití, v posledních letech se však masivně rozšířil Geekbench, který slouží obrovskému množství lidí pro referenční porovnání různých technologických produktů, od mobilů, přes notebooky až po počítače. Geekbench se nyní dočkal své již 5. verze, která přináší hned několik novinek, včetně podpory pro Dark Mode.

Společnost Primate Labs, která za nástrojem stojí, dnes oficiálně představila jeho pátou verzi. Ta přichází s novým testem pro CPU, stejně jako pro operační paměť. S vývojem technologií jdou vpřed i prostředky pro její testování a nový Geekbench by tak měl lépe využít schopností a možností novějšího hardwaru. Nově tak v něm najdeme například dedikované testy na vícevláknové úlohy nebo GPU testy s podporou Vulkan, Metal, CUDA a OpenCL. S novou verzí přichází také nový systém měření, který není kompatibilní s výsledky předchozí generace.

Hodnotící škála byla u každé verze benchmarku Geekbench jiná. Vždy se vzal jako referenční zdroj specifický systém, který dosahoval konkrétního skóre – v případě Geekbench 4 šlo například o Microsoft Surface Book s procesorem Intel i7-6600U. Ten disponoval referenčním skóre 4000 bodů a vůči němu se porovnávaly ostatní systémy. Uživatel tak mohl poměrně rychle zjistit, jak výkonný jeho stroj zhruba je. U nové verze bude hodnotící škála jiná.

 

Geekbench-5-Dark-Mode

Změnilo se také uživatelské rozhraní, které nově podporuje plnohodnotný Dark Mode v případě aplikace pro macOS. Aktualizovaná verze s Dark Modem pro iOS dorazí ještě do konce letošního roku. V současné době je Geekbench 5 dostupný na všech hlavních platformách, tedy Windows, macOS, Android (do konce týdne), iOS a Linux. Nová verze je k dispozici jen v 64 bitové variantě, tomu pak odpovídá také kompatibilita se starším hardwarem a softwarem. Do 10. září je benchmark v akci, kdy je možné jej sehnat za polovinu jeho budoucí ceny (které se liší dle verzí OS).

.