Zavřít reklamu

Někteří z vás si možná pamatují na službu Latitude, provozovanou kdysi Googlem, která umožňovala sdílení polohy s vybranými kontakty (nabízela dokonce i možnost nastavit svou polohu jako veřejně viditelnou). Provoz služby byl ukončen v roce 2013, a uživatelé, kteří si ji oblíbili, tak museli hledat jiné varianty. Někteří využívali sdílení polohy v rámci Google Maps, jiní zase prostřednictvím svých Apple zařízení. Existují ale i aplikace třetích stran, které umožňují sdílení polohy – jednou z nich je Glympse, na kterou se v dnešním článku podíváme blíže.

Na sdílení vlastní polohy bychom rozhodně měli být opatrní, jsou ale případy, kdy se tato funkce hodí – například v situacích, kdy za někým jedeme na návštěvu nebo pracovní schůzku, a chceme, aby měl detailní přehled o tom, kde se zrovna nacházíme a za jak dlouho zhruba dorazíme. Někteří rodiče aktivují sdílení polohy na telefonech svých dětí při odchodu na kroužek nebo do školy, jindy zase může sdílení polohy posloužit ve chvíli, kdy jsme se po cestě k někomu ztratili a potřebujeme, aby nás co nejlépe navigoval. Sama jsem dříve pro sdílení polohy používala nativní aplikaci Najít (dříve Hledat přátele) od Applu, přišlo mi ale, že se poloha občas neukazuje přesně, a že její sdílení v reálném čase občas pokulhává. Rozhodla jsem se tedy pro Glympse, který bez problémů používám již několikátým rokem.

Glympse FB

Aplikace Glympse využívá ke sdílení polohy funkci GPS ve vašem smartphonu. Svou polohu můžete sdílet z iPhonu, přičemž příjemce ji může sledovat buďto na aplikaci Glympse ve svém vlastním zařízení, nebo v rozhraní webového prohlížeče. Svou polohu můžete nejenom sdílet, ale také si ji vyžádat od vybraného kontaktu – ke sdílení, vyžádání polohy nebo zobrazení oblíbených lokalit slouží kulaté tlačítko s logem aplikace ve spodní části displeje vašeho iOS zařízení. Před používáním aplikace Glympse se musíte zaregistrovat, příjemce vaší polohy vás ale může “sledovat” i bez registrace.

Sdílení může probíhat formou textové zprávy, prostřednictvím různých messengerů (WhatsApp, Skype, Google Hangouts a další), nebo třeba e-mailu, a při sdílení polohy můžete přidat informaci o tom, zda se pohybujete pěšky, autem nebo na kole. Nastavit můžete také dobu, po kterou bude vaše poloha sdílena (nejdéle však 12 hodin). V závislosti na síle signálu a stavu baterie se poloha aktualizuje každých 5 – 10 sekund. V nastavení aplikace můžete také určit, zda má být sdílení polohy ukončeno ihned poté, co dorazíte do cíle, zda bude sdílení probíhat přes Google Maps nebo Apple Maps, zda má docházet i ke sdílení vaší rychlosti a zda má být záznam po ukončení sdílení smazán.

Sdílení polohy přes Glympse vždy probíhá zásadně při souhlasu a vědomí obou stran, aplikaci jiného uživatele nelze žádným způsobem ovládat na dálku. Aplikace nicméně nabízí také možnost sdílení také na sociální sítě – v takovém případě je zapotřebí se ujistit, že máte pod kontrolou to, kteří uživatelé vaši polohu vidí. Záznam o sdílení polohy by se měl automaticky smazat po uplynutí 48 hodin, a uživatelé, se kterými svou polohu sdílíte, mohou sledovat vaši “stopu” o délce maximálně deset minut. Aplikace Glympse je k dispozici pro iPhone i Apple Watch a nabízí podporu tmavého režimu.

Glympse používám pouze na „BFU“ úrovni, a z tohoto hlediska jsem s aplikací naprosto spokojená. Polohu vždy sdílela přesně a skutečně v reálném čase, sdílení funguje naprosto bez problémů.

.