Zavřít reklamu

Když na WWDC21 představoval Apple macOS 12 Monterey a iPadOS 15, ukázal nám i funkci Universal Control, neboli univerzální ovládání. S jeho pomoci můžeme jednou klávesnicí a jedním kurzorem myši plynule přecházet mezi více zařízeními Mac a iPad. Jenže je zde konec roku a funkce nikde. Opakuje se tak situace s nabíječkou AirPower a dočkáme se tohoto vůbec někdy? 

Apple nestíhá. Koronavirová krize zpomalila celý svět, a pravděpodobně i vývojáře Applu, kteří jednoduše nezvládají ladit slíbené softwarové funkce operačních systémů zařízení společnosti včas. Viděli jsme to u SharePlay, které mělo být součástí hlavních vydání systémů, nakonec jsme se této funkce dočkali až s iOS 15.1 a macOS 12.1, nebo absence nových emodži v iOS 15.2. Jestli se však někdy dočkáme univerzálního ovládání, je pořád ve hvězdách.

Už na jaře 

Během beta testování základní verze iPadOS 15 ani macOS 12 Monterey nebyla funkce Univerzal Control k dispozici. Před vydáním systémů tak bylo jasné, že se jí nedočkáme. Pořád ale svítala naděje, že přijde ještě letos s desetinovými aktualizacemi systémů. To ale vzalo za své s aktuálním vydáním macOS 12.1 a iPadOS 15.2. Univerzální ovládání totiž stále nepřišlo.

Do vydání systémů jste mohli na stránkách Applu u popisu funkce dohledat zmínku „už na podzim“. A protože podzim končí až 21. prosince, byla zde pořád jistá naděje. Nyní je jasné, že ta zhasla. Tedy alespoň prozatím. Právě po vydání nových systémů se upravil i termín dostupnosti funkce, který nově hlásí „už na jaře“. Ono „už“ zde však poněkud postrádá smysl.

Univerzal Control

Samozřejmě je možné, a všichni v to doufáme, že se už na tom jaře dočkáme a funkce skutečně bude dostupná. Jenže Applu samozřejmě pořád nic nebrání v tom, označení termínu ještě posunout. Z už na jaře tak může být už v létě nebo na podzim, a třeba také nikdy. Protože ale stále společnost tuto funkcionalitu uvádí, doufejme, že na ní jednou dojde.

Softwarové ladění 

Nebylo by to samozřejmě poprvé, co by se představy společnosti neslučovaly s realitou. Všichni jistě máme v živé paměti neúspěch s bezdrátovou nabíječkou AirPower. Ta se ale potýkala především s hardwarem, kdežto zde je to spíše otázka softwarového ladění.  

Apple u funkce uvádí, že by měla být k dispozici na MacBooku Pro (2016 a novějším), MacBooku (2016 a novějším), MacBooku Air (2018 a novějším), iMacu (2017 a novějším), iMacu (27palcovém Retina 5K, konec roku 2015), iMacu Pro, Macu mini (2018 a novějším) a Macu Pro (2019) a na iPadu Pro, iPadu Air (3. generace a novějším), iPadu (6. generace a novějším) a iPadu mini (5. generace a novějším). 

Obě zařízení musí být přihlášená k iCloudu stejným Apple ID pomocí dvoufaktorového ověřování. Pro bezdrátové použití musí obě zařízení mít zapnutý Bluetooth, Wi-Fi a Handoff a musí se nacházet ve vzdálenosti do 10 metrů od sebe. iPad a Mac přitom mezi sebou nesmí sdílet mobilní ani internetové připojení. Pro použití přes USB je nutné na iPadu nastavit, že Macu důvěřujete. Podpora zařízení je tak poměrně široká a rozhodně se nesoustředí jen na zařízení s Apple Silicon čipy. Jak je tedy vidět, nejde ani tak o hardware, jako software.

.