Zavřít reklamu

Obyvatelé Prahy mohou nyní vyhledávat spoje MHD v iPhone aplikaci Google Maps. Dopomohla k tomu dohoda Googlu a Pražského dopravního podniku. Praha se tak připojila k Brnu a dalším světovým městům, kterých je nyní podporovaných přes 500. Minulý týden o tom informoval server IHNED.cz.

Možnost hledání spojení v MHD není v Google mapách nic nového, už v roce 2009 mohli spoje vyhledávat například obyvatelé Pardubic, a to ještě v době, kdy předinstalovaná aplikace Mapy v iOS poskytovala mapové podklady od Google. Minulý rok již bylo možné hledat spoje MHD i na území Brna, to však bylo jediným dalším z českých měst, kde byla služba dostupná. Ostatní obyvatelé ČR byli odkázání na aplikace třetích stran, například na povedenou aplikaci IDOS.

Smlouva s Dopravním podnikem hl. m. Prahy byla uzavřena už v polovině roku 2011, nasazení však komplikovala společnost Chaps, která je monopolním vlastníkem dat o veřejné dopravě na území České republiky a nepouští k nim téměř nikoho – mimo společnost MAFRA, která provozuje portál IDOS.cz a několik menších subjektů, mezi kterými jsou právě vývojáři IDOS nebo CG Transit.

V samotné aplikaci Google Maps provedete hledání spoje klepnutím na ikonku rozcestí ve vyhledávacím poli. Poté si z ikon vlevo nahoře zvolíte ikonu vlaku, čímž se přepnete do režimu vyhledávání MHD spojů. Následně zadáte začátek a cíl cesty. V případě počáteční adresy vám Google Maps nabídnou současnou polohu, ale také zastávky v nejbližším okolí. Dodatečně si můžete zvolit čas odjezdu (výchozí čas je vždy ten aktuální) a v nabídce možnosti lze vybrat také typ dopravy nebo styl trasy (nejlepší trasa, méně přestupů, méně chůze).

Po potvrzení vyhledávání Vám aplikace nabídne čtyři nejbližší spoje, více jich načíst bohužel nejde. Jakmile jednu vyberete, objeví se celá vaše trasa na mapě včetně přesné polohy zastávek, což je praktické zejména při přestupech, kdy přesně nevíte, kde se další zastávka nachází. Klepnutím na informační kartu dole poté získáte detailní rozpis spoje, aplikace dokonce umí zobrazit i všechny stanice, kterými budete s daným spojem projíždět.

Srovnáme-li možnosti MHD v Google Maps s dedikovanými aplikacemi, přijde řešení od Googlu přece jen trochu zkrátka. Například IDOS nabídne mnoho dalších funkcí, například oblíbené stanice a spoje, načítání dalších i předchozích spojů nebo rozšířené volby při vyhledávání. Pro méně náročné Pražany cestující MHD jsou však Google Mapy zcela dostačující a získají tak kombinaci mapové aplikace s vyhledáváním MHD spojů.

Srovnání detailu spoje v Google Maps a IDOS

Google zatím nenaznačil, zda se podpora MHD spojů objeví i v dalších českých městech. Vzhledem k aktuálnímu smluvnímu vztahu mezi Chaps a MAFRA je nepravděpodobné, že by městská hromadná doprava v Google Maps byla v blízké době dostupná pro zbývající města. Můžeme proto jen doufat, že k Praze, Brně a Pardubicím brzy postupně přibudou další města. Možnými kandidáty jsou Ostrava, Liberec a Plzeň, kde je dostupná alespoň „přepravní vrstva“. Pro zajímavost, u slovenských sousedů je MHD v Google Mapách dostupné pouze v Žilině.

Pražská MHD je samozřejmě dostupná i mapové aplikaci Androidu a na webu Google Maps.

Zdroje: ihned.tech.cz, google-cz.blogspot.cz
.