Zavřít reklamu

Pokud jste v posledních měsících sledovali situaci ohledně jablečného App Storu, tak vám určitě neunikly informace o problémech, do kterých se dostala společnost Nvidia, Google a další. Tyto společnosti totiž nabízí své vlastní streamovací služby pro hraní her – konkrétně se jedná o GeForce Now a Stadia. Díky těmto službám si jste schopni pronajmout herní mašinu (výkon), na které můžete hrát prakticky jakékoliv hry. Zaplatíte pouze měsíční předplatné a hrát pak můžete na všem, co má displej, tedy na nějakém starém počítači, anebo třeba na iPhonu či iPadu. Teď ale ke zmíněnému problému.

Asi není třeba žádným způsobem připomínat, že má Apple v rámci svého App Storu nastavená určitá pravidla – ta postihla například vývojáře populární hry Fortnite. Mimo jiné ale do App Storu nemohou vývojáři přidávat aplikace v podobě „rozcestníků“, pomocí kterých lze spouštět nějaké jiné hry, což je přesně případ Nvidia GeForce Now a Google Stadia. Kalifornský gigant sice po určitém nátlaku pravidla decentně zmírnil, a to tak, že tyto aplikace mohou odkazovat na jiné hry, které se však musí nacházet v App Storu, každopádně co si budeme nalhávat, tohle rozhodně nikomu nepomohlo. Zmíněné služby tak měly dvě možnosti – buď se na iOS a iPadOS vůbec nepodívají, anebo vývojáři najdou způsob, jak je i přes tato omezení na jablečná zařízení dostat. Dobrou zprávou je, že obě zmíněné služby zvolily možnost druhou, tedy že najdou okliku.

google-stadia-test-2
Zdroj: Google

Před několika týdny se internetem prohnala zpráva o tom, že Nvidia spustila svou službu GeForce Now pro iPhony a iPady, a to jednoduše prostřednictvím webové aplikace v Safari. Nvidia tedy neporušuje žádné zásady App Storu a Apple nemůže žádným způsobem ve využívání služby zabránit. Chvíli poté, co byla služba GeForce Now spuštěna, se ozval i Google, který uvedl, že pracuje na naprosto stejném řešení. I v případě Google Stadia se tedy celá aplikace měla dostat do webového rozhraní a ke spuštění mělo dojít pomocí Safari. Pokud se mezi námi nachází nějací vášniví hráči, kteří se příchodu Google Stadia pro iOS a iPadOS nemohli dočkat, tak pro ně mám skvělou zprávu – před chvílí totiž Google svou službu Stadia pro iPhony a iPady spustil.

Pokud byste si chtěli Google Stadia v rámci Safari vyzkoušet, tak se nejedná o nic složitého. Prvně je nutné, abyste na vašem iPhonu či iPadu přešli na webovou stránku Stadia.com. Zde pak klepněte na možnost Vyzkoušet a vytvořte si účet. Poté získáte možnost pro aktivaci předplatného – na jeden měsíc získáte Stadia Pro zdarma na vyzkoušení. Jakmile zadáte platební kartu a proces dokončíte, tak stačí opět přejít opět na stránky Stadia.com. kde dole klepněte na ikonu sdílení a klepněte na možnost Přidat na plochu. Po přidání ikony na plochu na ni klepněte, čímž se Stadia spustí. Poté se jednoduše přihlaste k vašemu účtu a je hotovo – můžete se pustit do hraní. Po prvních pár minutách mohu říci, že vše funguje skvěle, pocitově dokonce lépe než GeForce Now. Měl jsem sice problémy s přihlášením, které jsem však bez problémů vyřešil vypnutím a zapnutím Safari.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    A jako na Macbook nic?

    Na Macu stačí ke hraní Chrome, pokud se nepletu.

    Na MacBooku hlavně funguje GeForce NOW, což je za mě lepší volba. Jednak levnější předplatné, druhak více her a za třetí ty hry jsou Vaše, teda v rámci licenčních podmínek toho, co se dá v digitálním světě považovat za Vaše:) Stadia je spíš ekvivalent konzole a hry se tak musí kupovat přímo tam. Nikde jinde než tam si je tak nezahrajete.

celý text

Čtěte více.