Zavřít reklamu

Mapy se v posledních letech staly esenciálními součástmi většiny chytrých telefonů, protože každý uživatel potřebuje čas od času třeba vyhledat, kde se v dané lokalitě nachází konkrétní podnik, jiní zase používají několikrát denně přímou navigaci. Logicky se tak řeší otázka, jaké mapy používat. Velký souboj na tomto poli probíhá mezi Applem a Googlem.

Před rokem jsem psal článek o tom, proč (ne)používat Apple Mapy a proč je pro českého uživatele v mnohých případech výhodnější vsadit na Google Mapy, byť každý může preferovat trochu jinou sadu funkcí. Rok se s rokem sešel a obě služby se určitým způsobem rozvíjely.

Pro mě zůstávají nadále volbou číslo jedna Google Mapy, nicméně Justin O’Beirne ve svém textu „A Year of Google & Apple Maps“ přinesl vynikající grafický přehled o tom, co se u Apple Map i Google Map za poslední rok změnilo.

static1.squarespace-1

O’Beirne pořizoval pravidelně celý rok snímky konkrétních oblastí, aby je mohl následně srovnat a zjistit, co se změnilo a kam obě služby míří. Můžeme si tedy všimnout, jak se v čase proměňovaly a aktualizovaly data o různých bodech zájmu, jak je má Google – i díky Street View – v některých ohledech přesnější, a jak se naopak Google inspiroval u Applu ohledně grafických značek.

Co je však ale nakonec na celém textu nejzajímavější – a co ocení především uživatelé Google Map –, je dokonalé vysvětlení toho, jak a za jakým účelem Google své mapy za poslední rok zásadně proměnil. O’Beirne do detailu rozebírá jednotlivé změny v použitých barvách a grafice a vše opět podkládá snímky, na nichž rozdíly jasně vidíme.

Například jednoduchá změna barvy pozadí v Google Mapách se nemusí na první pohled zdát jako velká událost, ale ve spojení se všemi menšími i většími úpravami, jaké Google za poslední rok provedl, nakonec dostáváme zcela odlišnou zkušenost a především zcela odlišné zaměření celých Map.

Jelikož Google několik změn v onom posledním roce, jak jinak bývalo zvykem, oficiálně neohlašoval, vedly se několikrát debaty, proč Google záměrně dělá své mapy nepřehlednějšími, protože začal používat světlejší, vybledlejší barvy nebo se začaly ztrácet silnice.

static1.squarespace-2

Vše ale mělo jednoznačný záměr, jak vysvětluje Justin O’Beirne: „Během jednoho roku Google v tichosti obrátil své mapy vzhůru nohama – přeměnil je z mapy silnic na mapy míst. Před rokem byly silnice nejvýznamnější součástí mapy – věc, které jste si všimli jako první. Nyní jsou to místa.“

Právě na tzv. Areas of Interest (body zájmu) se v Googlu soustředili především a dnes si můžeme všimnout, že nejrůznější obchody, restaurace, památky a instituce jsou skutečně nejviditelnější.

Zatímco ve Spojených státech může být situace poněkud odlišná, jsou to právě body zájmu, které v České republice stále ještě ve velkém množství případů mapy od Applu a Googlu odlišují – Google tu má mnohem větší a přesnější databázi, díky níž snadno vyhledáte drtivou většinu bodů, které potřebujete. Jejich nové prominentní postavení jen dokazuje, jak na body zájmu Google dbá.

apple-maps-2016-2017

Apple Mapy se oproti tomu během uplynulého roku prakticky nezměnily, přestože výrobce iPhonů před rokem na WWDC oznámil pro své mapy zcela nový design. Pohled do jablečných map v květnu 2016 a květnu 2017 zanechá stejný dojem, jak znovu demonstruje O’Beirne. Zčásti to může být i kvůli tomu, že Apple obvykle své služby aktualizuje jen jednou ročně, a to právě na vývojářské konferenci.

Přitom v tak dynamickém prostředí, jakým mapy bezesporu jsou, by byla záhodno mnohem pravidelnější péče. Obzvlášť když u Google Map vidíme, co lze za jediný rok provést. To navíc u Applu neplatí pouze u Map, ale také o dalších službách. Některé novinky zřejmě můžeme čekat již příští týden na WWDC.

Zdroj: Justin O’Beirne

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.