Zavřít reklamu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak asi bydlí člověk, který se podílel na vzniku jedné z nejlegendárnějších a nejvýznamnějších společností současnosti? Steve Wozniak, jeden ze zakladatelů firmy Apple, před časem prodával své sídlo. V souvislosti s tím se dostaly na veřejnost fotografie, zachycující Wozniakovo bydlení. Dům, stojící v kalifornském Los Gatos, srdci Silicon Valley, byl postaven v roce 1986, a na jeho designu se mimo jiné podíleli i pracovníci, odpovědní za výstavbu kanceláří společnosti Apple.

V jablečném duchu

Wozniak měl ve věci designu svého domova rozhodující slovo a dal si na něm velmi záležet. Rozlehlý dům se pyšní šesti pokoji a minimalistickým, elegantním, moderním designem přesně v duchu Applu. Nelze si nevšimnout podobnosti s ikonickými Apple Story, spočívající především v hladkých, bílých stěnách, zaoblených tvarech a perfektně zvolenému, decentnímu osvětlení, jež dodává celému sídlu jedinečnou atmosféru. V domě hraje významnou roli i přirozené světlo, propouštěné do interiéru velkými okny. Mezi nejhojněji používané materiály patří kov a sklo, z hlediska barev pak převažuje bílá.

Dokonalost v detailu a podzemní překvapení

Dům Wozniaka zaujme nejenom na první pohled, ale i při bližším ohledání. Mezi nápadité detaily patří například prosklená část s barevnou mozaikou ve stropě nad jídelním stolem, střešní okno v kuchyni v patře nebo třeba originálně řešené osvětlení v jednotlivých místnostech. Do detailu jsou promyšlené i všechny použité materiály, jako je luxusní granit v kuchyni nebo mozaika v jedné z koupelen. Pokud jde o domy bohatých lidí, jsme zvyklí na nejrůznější výstřelky. I Steve Wozniak má ve svém domě vlastní specialitu. V jeho případě jde o jeskyni, na jejíž výstavbu bylo mimo jiné použito 200 tun betonu a šest tun oceli. Uměle vytvořené krápníky jsou tvořeny ocelovou kostrou, postříkanou speciální betonovou směsí, v jeskyni můžete nalézt věrné kopie zkamenělin a nástěnných maleb. Pravěk ale ve Wozniakově jeskyni rozhodně nevládne – prostor je vybavený výsuvnou stěnou s vestavěnou obrazovkou a kvalitními reproduktory s prostorovým zvukem.

Pro každého něco

Při navrhování interiéru byl brán zřetel na potřeby všech členů rodiny. V každém z pater najedete samostatný obývací pokoj s vlastním funkčním krbem a úchvatnou vyhlídkou, za povšimnutí stojí i dětské pokoje – malby na stěně jednoho z nich se nezhostil nikdo menší než Erick Castellan ze studia Disney. Součástí domu je i rozsáhlý prostor s názvem „Children’s Discovery Place“, připomínající zábavní park se skluzavkami, prolézačkami a spoustou prostoru. V domě najdete spoustu příjemných míst k posezení, originální třešinkou na dortu je malá podkrovní ložnice, z níž se můžete v hasičském stylu spustit dolů po železné tyči. Koupelny v domě nabízí dostatek prostoru pro hygienu i relaxaci, u domu nechybí ani terasy s vyhlídkou a skvěle situovaný venkovní bazén nebo malebné jezírko s vodopádem a skalkou.

Nesnadný prodej

Wozniakův dům byl poprvé na prodej v roce 2009. Tehdy ho odkoupil patentový advokát Randy Tung za více než tři miliony dolarů. Poté, co sídlo zrekonstruoval, ho chtěl v roce 2013 opět prodat dál nejprve za pět milionů dolarů, na kupce ale příliš štěstí neměl. Cena domu několikrát zakolísala, v roce 2015 se ustálila na hodnotě 3,9 milionů dolarů a dům byl odkoupen farmaceutickým podnikatelem Mehdim Paborjim. Majiteli hodně záleželo na tom, aby dům koupil někdo, kdo skutečně ocení jeho hodnotu.

Zdroj: BusinessInsider, Sotheby’s

.