Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple Distinguished Educator slaví 25 let

Dnešním dnem Apple oslavuje další důležitý milník ve své historii. Je tomu totiž přesně 25 let od spuštění programu Apple Distinguished Educator, který se specializuje na výuku a je určen pro potřeby školství. Cílem programu je vyzdvihovat přínos pedagogů z oblasti základního, středního i vyššího školství, kteří za pomocí jablečných produktů a služeb přetvářejí zažité procesy samotné výuky. Pro oslavu dnešního výročí si Apple zvolil amerického vysokoškolského pedagoga z technické univerzity v Tennessee Carla Owense. Jedná se o jednoho z více než tří tisíc učitelů ve zmiňovaném programu, který je do něj aktivně zapojen po dobu několika let.

Apple Distinguished Educator
Zdroj: Apple

Owens se po čtyřicetileté kariéře pedagoga chystá na zasloužený důchod. Kalifornský gigant si tohoto učitele nevybral jen tak náhodou. Profesor se totiž po dlouhé roky spoléhá výhradně na jablečné produkty, a to již od roku 1984, kdy začal používat Macintosh. Owens vždy propagoval učení s pomocí iPadu. Díky němu mohl studentům ukázat řadu odlišných způsobů, pomohl jim s vizualizací problémů a dokázal tak lépe učit.

Steve Wozniak žaluje YouTube: Ten umožnil podvodníkům použít jeho podobu

V minulém týdnu se internet setkal s poměrně závažnějším problémem. Hackeři se totiž zmocnili Twitter a YouTube účtů několika známých osobností za vidinou zisku. Vše se přitom točilo kolem kryptoměny Bitcoin, kdy hackeři pod rouškou ověřených účtů slibovali zdvojnásobení vkladu. Ve zkratce se dá říci, že pokud byste poslali jeden bitcoin, dostali byste obratem dva. Útok zasáhl především zmiňovanou sociální síť Twitter, kdy došlo k napadení několika účtů. Mezi těmi se nacházel například spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, vizionář a zakladatel automobilky Tesla či společnosti SpaceX Elon Musk, spoluzakladatel Applu Steve Wozniak a řada dalších.

Na celou aféru zareagoval Steve Wozniak žalobou portálu YouTube. Ten totiž umožnil podvodníkům používat jeho jméno, fotografie a videa, aby tak mohli z lidí dostat jejich peníze. Když srovnáme chování YouTube a Twitteru, můžeme vidět obrovský rozdíl v řešení celé události. Zatímco Twitter začal jednat takříkajíc okamžitě, kdy zamrazil některé účty a vše okamžitě prošetřil, YouTube nereagoval nijak, ačkoliv se vědělo, že se jedná o podvod. Woz měl údajně i několikrát videa nahlásit a poukázat na problém, bohužel se nedočkal žádné odpovědi.

Společnost Alphabet, pod kterou YouTube spadá, se v tomto směru může bránit zákonem Communications Decency Act. Ten říká, že za uveřejněný obsah ručí uživatel a ne samotný portál. S tímto ale Wozniak nesouhlasí a poukazuje právě na Twitter, který byl schopen jednat dá se říci okamžitě. Jak se celá situace bude vyvíjet dále je prozatím pochopitelně nejasné.

Apple přestal podepisovat iOS 13.5.1

V minulém týdnu jsme se dočkali vydání nové verze operačního systému iOS s označením 13.6. Tato aktualizace s sebou přinesla podporu revoluční funkce Car Key, s jejíž pomocí můžeme použít iPhone či Apple Watch pro odemčení a nastartování automobilu, a řady dalších výhod.

iOS 13.6
Zdroj: MacRumors

Od dnešního dne ale Apple přestává podepisovat předchozí verzi, konkrétně tedy iOS 13.5.1, což znamená, že se na něj již nebudete moci vrátit. Jedná se o standardní krok ze strany kalifornského giganta. Tímto způsobem se Apple snaží zamezit tomu, aby jeho uživatelé používali starší a případně méně bezpečné verze operačních systémů.

.