Zavřít reklamu

Steve Wozniak společně se Stevem Jobsem založili americkou firmu Apple Computer v roce 1976. I přesto se otec–zakladatel nebojí svoje „dítko“ a věci kolem něj kritizovat. Po svém neformálním opuštění společnosti v roce 1985 již několikrát překvapil veřejnost svými výroky na téma Apple či Steve Jobs.

Nyní si vzal na mušku beta verzi inteligentní asistentky Siri. Ta se poprvé objevila v říjnu roku 2011, při představení iPhonu 4S. Od té doby se ještě dostala do nové generace.

Siri před Applem

Ještě, než Apple koupil společnost Siri, Inc. v dubnu 2010, Siri byla obyčejná aplikace v App Store. Uměla velmi přesně rozpoznávat a interpretovat řeč, díky tomu si vybudovala poměrně širokou uživatelskou základnu. Zřejmě i díky tomuto úspěchu se ji Apple rozhodl koupit a zabudovat do operačního systému iOS 5. Siri má však svou historii, původně jde o odnož firmy SRI International Artificial Intelligence Center (SRI Mezinárodní centrum pro umělou inteligenci), kterou financovala DARPA. Jedná se tedy o výsledek dlouholetého výzkumu v oblasti umělé inteligence, napojeného na americkou armádu a americké univerzity.

Wozniak

Steve Wozniak tedy Siri používal už v době, kdy šlo jen o aplikaci, kterou si mohl stáhnout každý uživatel iOS zařízení. Ovšem už není tak spokojen se Siri v současné podobě. Říká, že už nemá tak přesné výsledky dotazů a že je pro něj složitější dosáhnout stejného výsledku jako v případě minulé verze. Jako příklad dává dotaz na pět největších jezer v Kalifornii. Stará Siri mu údajně přesně vypsala, co očekával. Poté se zeptal na prvočísla větší než 87. To mu také zodpověděla. Avšak, jak říká v přiloženém videu, Siri od Applu již toto neumí a místo toho dává nesmyslné výsledky a stále jen odkazuje na Google.

Wozniak říká, že Siri by měla být dostatečně chytrá na to, aby mu v případě matematického dotazu vyhledala informace na serveru Wolfram Alpha (od firmy Wolfram Research, tvůrci programu Mathematica, poznámka autora) místo dotazování vyhledávače Google. Když se zeptá na „pět největších jezer“, opravdu by se měla spíš prohledat databáze znalostí (Wolfram), než hledat stránky na webu (Google). A pokud jde o prvočísla, ty už Wolfram jako matematický stroj umí spočítat sám. Wozniak měl naprostou pravdu.

Poznámka autora:

Zvláštní však je, že buď Apple Siri vylepšil, aby již vracela výsledky výše popsaným způsobem, nebo prostě Wozniak neříkal úplnou pravdu. Sám používám Siri jak na iPhonu 4S, tak na novém iPadu (na kterých běží iOS 6 beta), tak jsem tyto dotazy sám otestoval. Zde vidíte výsledky mého testu.

Siri tedy vrací výsledky v naprosto přesné formě, v obou případech mi rozuměla napoprvé i v rušném prostředí. Možná tedy Apple již „chybu“ opravil. A nebo si prostě jen Steve Wozniak našel další věc, kterou může u Applu kritizovat?

Abych uvedl věci na pravou míru, Steve Wozniak není pouze kritikem, ale zároveň i vášnivým uživatelem a fanouškem Apple produktů. Sám říká, že i když si rád hraje s Android a Windows Phone telefony, stále je pro něj iPhone nejlepším telefonem na světě. Zřejmě tedy pro Apple dělá dobrou službu, když ho vždy upozorní i na nejmenší možný nedostatek. Přece jen, každá firma a každý produkt může být vždy ještě o něco lepší.

Zdroj: Mashable.com

.