Zavřít reklamu

Vítejte v českém postapokalyptickém světě. Neexistují žádná pravidla, musíte pouze přežít. Na iPhony a iPady dorazila česká pixelartová hra Mini DAYZ, kterou mnozí z vás znají z počítačů. Dosud hra běžela ve webovém prohlížeči, kde jste si mohli zahrát nadupaný multiplayer proti dalším hráčům. Vývojáři z Bohemia Interactive se však rozhodli, že Mini DAYZ zpřístupní i hráčům na mobilu v podobě čistého singleplayeru.

Musím říct, že úspěšný jsem zatím moc nebyl. V náhodně generovaném světě a mapě jsem vždy narazil na nějakou překážku a zemřel. Jak již bylo řečeno, vaším úkolem je přežít bez ohledu na to, jak to uděláte. Musíte tedy zběsile běhat po lese, mezi budovami a dalšími objekty, ve kterých se nacházejí nezbytné věci k přežití. Prakticky neustále byste měli u sebe mít nějaké jídlo, pití a oblečení. Sem tam naleznete v kufru auta kousek papriky, coca-colu, tričko či dokonce náboje a různé zbraně. Ty si můžete i sami vyrobit, stejně jako rozdělat oheň.

minidayz1

Váš batoh je však z počátku velmi omezený a mnohokrát se tak musíte rozhodnout, co vzít a co nechat ležet. Rovněž musíte dávat pozor na změny počasí, protože jakmile prochladnete a zmoknete, je jisté, že vás smrt brzy nemine. V horním řádku máte k těmto účelům jednoduchý stavový řádek. Kromě života také vidíte, jak moc jste hladový, žíznivý nebo zda vám není zima. V drsné divočině na vás číhají zombie a nakažená zvěř. Někdy se musíte bránit holýma rukama, jindy si na pomoc můžete vzít klidně brokovnici nebo sekyru. Záleží zda ji máte zrovna k dispozici.

Někdy se vyplatí i rychle utíkat, či nemrtvé prostě obejít. Postavu můžete ovládat buď pomocí virtuálního joysticku nebo pouhým klepnutím. Na výběr máte také různé obtížnosti a hned několik postav, které mají různé výhody a schopnosti. Ty si však musíte vybojovat, například zabít několik zombíků holýma rukama a podobně. V každém světě máte také k dispozici mapu a jednoduchý návod, který doporučuji přečíst. Výhodou je, že Mini DAYZ je kompletně v českém jazyce. Na začátku si také zkusíte jednoduchý tutoriál, kde se dosytosti nabažíte skvělých funkcí. Rychle však přijde vystřízlivění a tvrdý pád na zem. Nic nedostanete zdarma.

minidayz2

Oceňuji také to, že při každé nové hře se mi vygeneruje zcela nová mapa. Nikdy tak nevidíte stejné lokace. I budovy jsou vždy jinak rozmístěny. Dalším bonusem je fakt, že hra neobsahuje tradiční in-app nákupy, pouze sem tam se objeví nějaká reklama. Tu si můžete sami vyvolat, odměnou vám bude nějaká surovina či výbava. Věřte tomu, že i obyčejný kvas nebo pomeranč vám může zachránit život.

Mini DAYZ můžete v App Storu stahovat zdarma. Hra mě velmi baví, jelikož nikdy nevíte, kdy zemřete. Na druhou stranu je jasné, že nejde o žádný nový koncept. Nedávno jsme psali například o hře Don’t Starve: Shipwrecked. Každopádně si čeští vývojáři zaslouží palec nahoru. Neváhejte a hru vyzkoušejte.

[appbox appstore 1141343378]

.