Zavřít reklamu

Je to jako procházka galerií výtvarných umění. Každý obraz ve mě vyvolává různé emoce. Nadšení a dětskou hravost střídá úzkost a strach. Užívám si každého detailu, který lahodí mému oku. Doslova balzám na duši.

Nebojte, nezbláznil jsem se. Pouze vyjadřuji své pocity, které jsem zažíval při hraní nové hry Old Man’s Journey od studia Broken Rules. V podstatě nejde o hru jako takovou, jako spíše o moderní umělecké dílo doplněné o interaktivní prvky. Old Man’s Journey vypráví příběh starého muže, u jehož domu jednoho dne zazvoní pošťák s dopisem v ruce. Muž si ho přečte, popadne batoh, vycházkovou hůl a vydává se na cestu. Kam směřuje, zpočátku netušíte.

Příběh se skládá postupně. Záhy pochopíte, že kdysi dávno měl tento muž ženu a rodinu. Co se dělo dál, vám však neprozradím, jelikož bych vás připravil o celý smysl hry. Ve hře také nenaleznete jediné slovo či dialog. Hlavní postava si akorát čas od času někde sedne a začne nostalgicky vzpomínat. Mezitím si však můžete užívat velkolepé obrazy a grafiku, za které by se nemuselo stydět ani studio Pixar.

[su_youtube url=“https://youtu.be/tJ29Ql3xDhY“ width=“640″]

Old Man’s Journey mě uchvátil již před několika týdny v prvním traileru. Jakmile hra vyšla, neváhal jsem ani minutu. Vtip je v tom, že starého muže musíte provést z bodu A do bodu B. Jakmile kliknete na nějaké místo, postava tam dojde. Hned v prvním levelu se však setkáte s malým zádrhelem. Cesta totiž není až tak přímočará, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vaším primárním úkolem ve hře je totiž hýbat s povrchem a měnit ho tak, aby postavička bez problémů prošla.

Stačí jen švihat nahoru a dolů a ihned vidíte, jak se vám hýbe půda pod nohama. Nemůžete však hýbat se silnicí, kopcem či zemí, na které právě stojíte. Díky tomu se ve dvaceti levelech dostanete do prekérních situacích, kde je potřeba zapojit mozkové buňky a logické uvažování. Celkově jsem se zadrhl asi třikrát, takže nic drastického. Suma sumárum lze hru dohrát během dvou hodin.

oldmansjourney2

Doporučuji vám však zvolit spíše pomalejší tempo a vychutnávat si nejen skvělé grafické ztvárnění, ale i jemný hudební doprovod. Během vaší cesty se podíváte do různých krajů, měst, pod vodu a projedete se vlakem nebo nákladním autem. Občas také musíte zapojit do hry okolní prvky. Old Man’s Journey jsem dohrál na iPhonu 7 Plus, ale zpětně lituji toho, že jsem byl netrpělivý a nevzal jsem si do ruky velký iPad Pro. Z toho důvodu vřele doporučuji neudělat stejnou chybu jako já.

Stejně tak nejde o hru na pár minut či zkrácení dlouhé chvíle při čekaní na autobus. Naopak nasaďte sluchátka, zapněte režim Nerušit a relaxujte. Pokud tohle všechno uděláte, garantuji vám, že na konci nebudete litovat investovaných pěti a půl eura (a brzy již korun). V závěru se budete opravdu cítit jako při návštěvě galerie.

[appbox appstore 1204902987]

.