Zavřít reklamu

Všechno je jednou poprvé, a platí to i o létání s dronem. Patřím mezi lidi, kteří mají problém žvýkat žvýkačku a zároveň jít rovně, proto pro mě bylo dlouho nepředstavitelné, že bych mohla být schopná zkoordinovat manipulaci s létajícím dronem a sledování příslušné aplikace v iPhonu. Když jsem byla pověřena sepsáním recenze na dron DJI Tello Iron Man Edition, nezbývalo mi nic jiného, než svůj strach z řízení čehokoliv překonat – a vyplatilo se to. Dron mě chytil a nepustil.

Dobrá, drony jsem tak úplně nepolíbená nebyla – zhruba před rokem jsem měla možnost vyzkoušet si minidron z čínské produkce. Pár vteřin od jeho vzletu jsem málem rozbila “dron”, sebe i zahradu, a podobné pokusy do budoucna vzdala. DJI Tello Iron Man Edition ale nemá s čínskými létajícími kusy plastu pranic společného. Nenechte se zmýlit lehkostí (pouhých osmdesát gramů) a zdánlivou křehkostí – jedná se o odolný, šikovný, spolehlivý a dokonale “blbuvzdorný” dron, se kterým si přijdou na své jak začátečníci, tak i ostřílení “letci”.

Technické specifikace, balení a vzhled

Dron DJI Tello Iron Man Edition patří spíše mezi létající “hračky” drobnějších rozměrů. Ty v tomto případě činí 41mm x 168 mm x 175 mm, dron váží jen osmdesát gramů. Rozlišení kamery činí 5,9Mpx, zorné pole 82,6°, dron je schopný natáčet 720p videa při 30fps a nabízí digitální stabilizaci obrazu. Ve vzduchu se DJI Tello Iron Man Edition udrží po dobu až 13 minut, nabízí režimy letu Throw & Go, Up & Away, Circle, 360°, 8D Flips a přistání na dlaň.

Jak název napovídá, patří dron do marvelovské Iron Man edice. Tomu odpovídá i balené – v pravém horním rohu krabičky se skví ikonické logo Marvelu, pod stylovou a opravdu dobře vypadající fotografií dronu najdeme zlatě vyvedený nápis, specifikující edici. Dron samotný je před pády a nárazy v krabici chráněn tvarovaným obalem. Kromě dronu samotného najdeme v balení dále krátký návod k použití, microUSB kabel, čtveřici náhradních vrtulí, čtyři ochranné oblouky a nástroj, určený k výměně vrtulí.

První dojmy

Začátečníka možná může překvapit tempo, jakým se DJI Tello Iron Man Edition hned napoprvé vznese do vzduchu. Prvotní překvapení bude ale záhy vystřídáno obdivem k tomu, s jakou jistotou se dron ve vzduchu zastaví a trpělivě vyčkává na instrukce ze strany uživatele. DJI Tello Iron Man Edition poslouchá na slovo, okamžitě a stoprocentně spolehlivě. Za bezvětří nebo za mírného vánku se nemusíte bát, že by se vám ovládání dronu vymklo z rukou. Pokud se přece jenom omylem s dronem bezhlavě vrhnete proti nějaké překážce (nebo třeba nebezpečně blízko k vodní hladině), a včas couvnete, dron na vaše povely zareaguje prakticky ihned. Zatímco vzlet dronu je svižný a rychlý, přistávání je naopak pozvolné, a to jak na libovolný povrch, tak i na dlaň. Tu mějte nicméně při přistávání vždy stoprocentně nataženou – dostat vrtulí přes prsty nechcete, věřte mi :-). Bezproblémové je i ovládání dronu – v aplikaci i za pomoci herního ovladače – a po chvilce tréninku ho zvládnete, aniž byste se museli dívat na displej iPhonu nebo na ovladač.

Aplikace Tello Hero

Aplikace Tello Hero slouží nejen k ovládání dronu, ale začátečníky také bezpečným, srozumitelným a zábavným způsobem provede základy řízení. Můžete si zde vyzkoušet veškeré funkce, režimy letu, vzlet, přistávání i pořizování fotografií a videí. Tréninkovou misi můžete kdykoliv přerušit a ukončit, nebo s k ní naopak přes nastavení opět vrátit. Na hlavní obrazovce aplikace se nachází virtuální ovladač, kterým dron řídíte – v levé části displeje se nachází nástroj k regulaci výšky letu dronu a jeho otáčení, napravo pak máte ovladač pro pohyb dronu dopředu, dozadu a do stran. Úplně napravo pak najdete panel s indikátorem nabití baterie, nalevo pak ukazatel s údajem o výšce, ve které se právě dron nachází.

V nastavení v aplikaci Tello Hero lze měnit také rychlost letu – pro začátečníky bude více než postačující pomalý režim – kvalitu video záběrů i fotografií nebo přizpůsobit varování ohledně nízké úrovně nabití baterie. Můžete zde také jednoduše provést kalibraci dronu. Moje zkušenost je nicméně taková, že dron byl ihned po vybalení a připojení okamžitě schopný letu.

Létání, režimy a funkce

Dron DJI Tello Ryze Iron Man Edition nabízí celkem pět různých režimů letu: natočení krátkého 360° videa, akrobatický let s otočkami a překlápěním, let do kruhu se snímáním krátkého videa, natáčení videa při vzletu a přistání a vzlet z natažené dlaně (Throw & Go). Režimy si můžete vyzkoušet v rámci tréninku v aplikaci, díky skvělé ovladatelnosti a “poslušnosti” dronu se do nich ale můžete pustit i bez předchozího tréninku. Užitečná je také funkce FailSafe, díky které dron automaticky bezpečně a hladce přistane v případě, že dojde ke ztrátě spojení mezi přístrojem a vaším mobilním zařízením. Tuto funkci jsem si vyzkoušela v praxi a opravdu funguje spolehlivě.

Kamera dronu DJI Tello Iron Man Edition disponuje schopností natáčení videa při 30 fps a pořizování fotografií v rozlišení 5 Mpx. Samozřejmostí je elektronická stabilizace obrazu, přímý přenos záběrů v reálném čase na displej vašeho mobilního zařízení a více režimů snímání v závislosti na režimu letu. Ovládání kamery dronu probíhá přímo v aplikace Tello Hero a je opravdu snadné, brzy se ho naučíte zvládat prakticky poslepu. Pořízené záběry pak najdete v galerii v aplikaci Trello Hero, ke sledování 360° videí můžete využít VR headset. Vyloženě dechberoucí záběry ve stylu National Geographic od ironmanovského dronu opravdu nečekejte, pro základní potřebu je ale jejich kvalita dostačující.

Podle údajů od výrobce dron DJI Tello Hero vydrží na jedno nabití ve vzduchu až 13 minut a pro plné nabití mu bohatě postačí čtyřicet minut, což mohu potvrdit. K poměrně rychlému nabití došlo jak za pomoci zástrčky s USB portem, tak i přes UBS port MacBooku. Mezi další výhody dronu DJI Tello Ryze patří možnost ovládání za pomoci Bluetooth ovladače. Tuto funkci jsem vyzkoušela s Bluetooth ovladačem ke konzoli Xbox One, ovládání bylo pohodlné a jednoduché. S dronem DJI Tello Iron Man Edition si ale můžete pohrát i v jiných směrech. Dron je totiž programovatelný v programu Scratch od společnosti MIT.

Závěrem

Dron DJI Tello Iron Man Edition je skutečně dronem (skoro) pro každého. Profesionálním strojem rozhodně není a ani si na něj v žádném směru nehraje, na své si u něj ale přijdou jak pokročilejší uživatelé, tak i začátečníci nebo děti. Ovládání dronu je velmi jednoduché, jeho reakce jsou okamžité, let (za bezvětří) hladký a bezproblémový. Kamera dronu profesionálům asi vyhovovat nebude – jak můžete vidět na záběrech, má někdy problém poradit si odpovídajícím způsobem se změnami světla a při zrychleném letu občas „nestíhá“. Pro základní natáčení i fotografování je ale naprosto dostačující. Příjemným bonusem je opravdu skvěle vypadající marvelovský design, díky kterému získává dron originální vzhled.

DJI-Tello-Ryze-Iron-Man-Edition
.