Zavřít reklamu

Několik let před tím, než začaly světu technologií kralovat mobilní telefony, se v řadě oborů těšila velké popularitě zařízení s názvem PDA – Personal Digital Assistant. Do výroby těchto zařízení se počátkem devadesátých let minulého století pustila také společnost Apple.

Newton MessagePad je označení pro PDA (Personal Digital Assistant) z dílny společnosti Apple. Vývoj zařízení této produktové řady se datuje do konce osmdesátých let minulého století, první funkční prototyp Newtonu si mohl tehdejší ředitel společnosti Apple John Sculley vyzkoušet v roce 1991. Vývoj Newtonu rychle nabral výrazně vyšší obrátky, a koncem května následujícího roku jej Apple oficiálně představil světu. Na jeho oficiální vydání si ale běžní uživatelé museli počkat až do počátku srpna roku 1993. Cena tohoto zařízení se v závislosti na modelu a konfiguraci pohybovala mezi 900 a 1569 dolary.

První Newton MessagePad nesl modelové označení H1000, byl vybaven LCD displejem s rozlišením 336 x 240 pixelů, a bylo možné jej ovládat za pomoci speciálního stylusu. Na tomto zařízení běžel operační systém Newton OS 1.0, první Newton MessagePad byl osazen 20MHz procesorem ARM 610 RISC a byl opatřen 4MB ROM a 640 KB RAM. O přísun energie se starala čtveřice AAA baterií, přístroj ale bylo možné také připojit k externímu zdroji.

V průběhu prvních tří měsíců od zahájení prodeje se společnosti Apple podařilo prodat 50 tisíc MessagePadů, novinka ale začala záhy sklízet jistou kritiku. Nepříliš pozitivního hodnocení se dočkala například nedotažená funkce rozpoznání ručně psaného textu nebo třeba absence některých druhů příslušenství pro připojení k počítači v balení základního modelu. Apple se rozhodl ukončit prodej prvního Newton MessagePadu v roce 1994. V současnosti je MessagePad – jak ten původní, tak i následující modely – mnohými odborníky vnímán jako produkt, který v některých směrech předběhl svou dobu.

.