Zavřít reklamu

Návrat Steva Jobse do Applu v průběhu druhé poloviny devadesátých let byl v mnoha směrech zásadní, a přinesl s sebou také velkou spoustu změn. Mezi tyto změny patřilo kromě jiného to, že se Jobs rozhodl definitivně uložit k ledu produktovou řadu Newton. Stalo se tak relativně nedlouho poté, co celá divize, specializovaná na jablečná PDA, počítala s konstantním růstem a postupnou budoucí přeměnou v samostatnou jednotku.

Své osobní digitální asistenty (PDA) Newton uvedla společnost Apple na trh v roce 1993, kdy byl Jobs mimo společnost poté, co prohrál bitvu v představenstvu s generálním ředitelem firmy Johnem Sculleym. Newton předběhl svou dobu a nabízel řadu revolučních funkcí včetně rozpoznávání rukopisu a dalších pokročilých technologií. Tato produktová řada se navíc objevila v době, kdy mobilita elektronických zařízení rozhodně nebyla běžnou záležitostí.

Bohužel první verze Newtonu nepřinesly takové výsledky, v jaké Apple doufal, což mělo nezanedbatelný vliv na pověst firmy Apple. V průběhu první poloviny 90. let se nicméně Applu podařilo odstranit mnoho počátečních problémů této produktové řady. Zásluhu na tom měl mimo jiné také operační systém NewtonOS 2.0, u kterého se podařilo vyřešit řadu potíží s funkcí rozpoznání rukopisu, které trápily starší modely produktové řady Newton.

Newton MessagePad 2000 z března 1997 byl dosud nejlepším Newtonem a setkal se s vřelým přijetím ze strany uživatelů i odborníků. V návaznosti na něj společnost Apple vypracovala plány na vytvoření vlastní divize Newton. Do jejího čela se postavil Sandy Benett, bývalý viceprezident Newton Systems Group. Byl to právě Bennett, kdo počátkem srpna roku 1997 prohlásil, že se divize Newton Inc. stane „zcela nezávislou na společnosti Apple“. S vlastní samostatnou správní radou a firemním logem jí k poslednímu kroku chybělo už jen najít generálního ředitele a přestěhovat se do nových kanceláří v kalifornské Santa Claře. Cílem samostatné značky Newton byla specializace na PDA spolu s vývojem nových příslušných technologií. Členové divize Newton doufali v zářnou budoucnost chystané nezávislé značky, ale člověk míní, a navrátivší se Steve Jobs mění.

V době, kdy vznikaly plány na osamostatnění divize Newton, se firmě Apple nedařilo zrovna dvakrát nejlépe. Upadat ale začala také popularita PDA, a i když se zdálo, že Newton přestane pro Apple znamenat ztrátu, nikdo nepovažoval zařízení tohoto typu za dlouhodobě perspektivní. Bývalý generální ředitel společnosti Apple Gil Amelio se během svého působení ve firmě snažil technologii levně prodat všem možným značkám od Samsungu po Sony. Když všichni odmítli, Apple se rozhodl vyčlenit Newton jako vlastní podnik. Do nové společnosti přešlo asi 130 zaměstnanců Applu.

S plánem udělat z Newtonu vlastní startup ale nesouhlasil Steve Jobs. Ke značce Newton neměl žádný osobní vztah a neviděl důvod, proč vynakládat zaměstnance na podporu produktu, kterého se během 4,5 roku na pultech prodalo jen 150 000 až 300 000 kusů. Jobsovu pozornost naopak upoutal eMate 300 se zaobleným designem, barevným displejem a integrovanou hardwarovou klávesnicí, který byl jakousi předzvěstí budoucího veleúspěšného iBooku.

Model eMate 300 byl zpočátku určen pro vzdělávací trh a ve své době patřil k nejunikátnějším produktům Apple. Pět dní poté, co Jobs řekl výkonným pracovníkům Newtonu, aby se neobtěžovali se stěhováním do nových kanceláří, uvedl také, že Apple stáhne produktovou řadu zpět pod svou hlavičku a zaměří se na vývoj a produkci eMate 300. Již počátkem následujícího roku řekl Jobs Newtonu své definitivní sbohem, a úsilí v Applu začal soustředit na vývoj počítačů.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.