Zavřít reklamu

V době, kdy se mohlo zdát, že je Newton MessagePad definitivně pohřbený, začala společnost Apple překvapivě některým zákazníkům rozesílat dotazník, který budil dojem, že se cupertinská firma chystá toto zařízení vzkřísit. Stalo se tak v první polovině roku 2004, a Apple si zdánlivě skutečně připravoval půdu pro případného nástupce svého původního PDA. Nakonec se ale ukázalo, že je vše jinak.

„Potřebujeme zjistit, proč Apple Newton nebyl komerčně úspěšný a zda existuje zájem o opětovné uvedení nové verze Newtona,“ uvedla společnost Apple ve zmíněném průzkumu, rozesílaném vybraným zákazníkům. „Vaše připomínky nám mohou pomoci pochopit, proč Newton neuspěl a zda by byl zájem o opětovné uvedení nové, vylepšené verze Newtona.“
Při zpětném pohledu se zdá být zcela jasné, že tento zdánlivý průzkum, týkající se na první pohled zjišťování případného zájmu zákazníků o uvedení dalšího osobního datového asistenta byl způsobem, jak provést tajný průzkum trhu pro tehdy vyvíjený iPhone.

Společnost Apple uvedla v roce 1993 na trh Newton MessagePad s cílem vytvořit jeden z prvních PDA na světě. Na počátku projektu stál inženýr společnosti Apple Steve Sakoman, vášnivý zastánce kapesních počítačů. Během svého působení ve společnosti Hewlett-Packard v osmdesátých letech Sakoman vyvinul HP 110, první přenosný počítač s operačním systémem MS-DOS napájený z baterií.

Projekt MessagePad probíhal výhradně během desetiletého období, kdy byl Steve Jobs po neúspěšném pokusu o převrat v představenstvu mimo Cupertino. Mnozí považovali Newton za odpověď generálního ředitele společnosti Apple Johna Sculleyho na Mac. Byl to jeho první pokus o uvedení nové produktové řady, která by změnila pravidla hry, během jeho působení ve funkci generálního ředitele. Bohužel technologie Newtonu zpočátku nefungovala tak dobře, jak se očekávalo. V tisku se objevily četné vtipy o Newtonu a zařízení – byť s nesporným potenciálem – bylo nakonec označeno za neúspěšné.

Když se Apple začal pokoušet o zdokonalení a vylepšení MessagePadu, vrátil se zrovna do firmy Steve Jobs a vývoj jablečného PDA se rozhodl zrušit. Apple oficiálně ukončil experiment s Newtonem 27. února 1998 a Jobs vydal prohlášení, ve kterém mimo jiné uvedl:„Toto rozhodnutí je v souladu s naší strategií soustředit všechny zdroje pro vývoj softwaru na rozšíření operačního systému Macintosh. Abychom mohli uskutečnit naše ambiciózní plány, musíme veškeré naše úsilí zaměřit jedním směrem.“

V polovině roku 2000 podnikání společnosti Apple v oblasti počítačů vzkvétalo. Společnost se úspěšně přesunula i do dalších oblastí, například do nesmírně populárního (a ziskového) hudebního přehrávače iPod. Dávalo proto smysl, že v Cupertinu uvažovali i o dalších mobilních zařízeních – přičemž zřejmým referenčním bodem byl Newton. Uvnitř Applu se souběžně rozběhly dva výzkumné projekty týkající se iPhonu: takzvané projekty P1 a P2. Hned od začátku bylo jasné, že oba budou muset nabízet funkce ve stylu PDA. Apple však potřeboval přesně zjistit, proč Newton MessagePad u zákazníků neuspěl.

Není známo, jak velkou pozornost věnoval Apple zpětné vazbě z průzkumu mezi zákazníky, který rozeslal v březnu roku 2004, tedy pouhé tři roky před uvedením původního iPhonu na trh. Přesto je stejně jako v případě různých patentů, které Apple v průběhu let podal, zábavné se později ohlédnout zpět a zjistit, jak některá rozhodnutí společnosti dávají zpětně dokonalý smysl.

.