Zavřít reklamu

Do Vánoc sice zbývá ještě dost času, my si je ale v dnešním díle našeho historického seriálu o Applu tak trochu připomeneme. Řeč dnes totiž bude o dni, kdy společnost Apple získala cenu Emmy za svůj reklamní spot s názvem Misunderstood, který se odehrává právě v době vánočních svátků. Stalo se tak 18. srpna roku 2014.

Reklamní spot „Misunderstood“, propagující iPhone 5s a jeho schopnosti natáčení a práce s videem, získal v průběhu druhé poloviny srpna roku 2014 ocenění Emmy za nejvýraznější reklamu roku. Téma, které se v reklamě objevilo, důvěrně znal nejeden rodič i dítě. Spot totiž zobrazoval zamlklého teenagera, který o Vánocích netráví čas s rodinou, protože je příliš zaneprázdněn svým iPhonem. Pokud jste reklamu Misunderstood ještě neviděli, přeskočte následující větu, která obsahuje spoiler, a reklamu si nejprve pusťte – je totiž opravdu velmi povedená. Na konci reklamy se ukáže, že ústřední náctiletý (anti)hrdina se ve skutečnosti nechová jako rozmazlený iPhonový závislák. Pomocí iPhonu a iMovie totiž celou dobu natáčel a nakonec sestříhal dojemné rodinné sváteční video.

Citlivé diváky vzal reklamní spot za srdce, nevyhnul se ale ani kritice. Někteří se například ptali, proč hlavní hrdina natáčel celé video na výšku, přičemž výsledný sestřih se objevil v režimu na šířku. Většinová odezva ale byla veskrze pozitivní, a to jak ze strany běžných diváků, tak i kritiků a odborníků. Apple se velice takticky a rozumně v souvislosti s vánočními svátky rozhodl dát přednost sentimentálnímu a dojemnému poselství před strohým prodejem a chladnou prezentací technologií a funkcí iPhonu 5s. Zmíněné kvality byly ale zároveň v reklamě patřičně odprezentované, a svědčí o nich také fakt, že iPhone 5s byl využit také pro natáčení filmu Tangerine, který se objevil i na filmovém festivalu Sundance.

Cenu Emmy za film „Misunderstood“ získaly společnosti Apple, produkční společnost Park Pictures a reklamní agentura TBWA\Media Arts Lab. Cena byla udělena v době, kdy se společnost Apple dostala do sporu s TBWA\Media Arts Lab – která produkovala reklamy společnosti Apple od kampaně „Think Different“ – kvůli údajnému poklesu kvality TBWA. Se svým spotem Apple tehdy porazil konkurenty jako například General Electric, Budweiser a Nike.

.