Zavřít reklamu

V červnu bude na WWDC pravděpodobně představena nová verze OS X s označením 10.12. Jednou z jejích hlavních novinek by měla být hlasová asistentka z iOS, Siri.

Oznámil to Mark Gurman z 9to5Mac, citujíc jeho obvykle velice spolehlivé zdroje. Od nich zjistil, že Siri ve verzi pro OS X, která se testuje už od roku 2012, je nyní téměř dokončená a stane se součástí příští verze OS X s kódovým označením Fuji. Apple má stanovenou jasnou vizi, podle níž bude mít Siri na Macu domov v horní systémové liště, vedle Spotlightu a Oznamovacího centra.

Aktivovat ji půjde buď kliknutím na ikonku mikrofonu v liště, zvolenou klávesovou zkratkou, nebo hlasovým pokynem „Hey Siri“, pokud bude počítač v daném momentě připojen k síti. V pravé horní části displeje se v reakci na to zobrazí tmavý průhledný obdélník s barevnou animací zvukových vln a dotazem „What can I help you with?“ (S čím Vám mohu pomoci?).

Ačkoliv je tato podoba spíše předpovědí 9to5Mac, opírá se o informace citovaných zdrojů a v její prospěch hovoří také podobnost s vyobrazením Siri v iOS. Přesto je možné, že se do červnového uvedení ještě promění.

Siri půjde zapnout, vypnout a blíže nastavit v nastavení počítače, na zapnutí nové funkce se ale systém zeptá při prvním spuštění po instalaci, podobně jako u novějších verzí iOS.

Na pravděpodobnosti letošnímu příchodu Siri na OS X přidává také to, že Apple svoji hlasovou asistentku v poslední době rozšiřuje na všechna svá zařízení, naposledy na Apple Watch a novou Apple TV. Pokud Siri na OS X 10.12 skutečně dorazí, měl by ji Apple prezentovat jako největší novinku operačního systému, který by se po vizuální stránce neměl proti současnému El Capitanovi nijak zásadně měnit.

Zároveň by rozšíření hlasové asistentky do dalšího velkého produktu mohlo zvednout naději, že by ji Apple mohl lokalizovat do dalších jazyků, včetně češtiny. V České republice totiž zatím není používání Siri příliš pohodlné, v některých produktech, jako je Apple TV, s českým účtem aktivovat vůbec nejde, v jiných jsme omezení pouze na anglické příkazy. O rozšíření Siri o další jazyky se nicméně zatím nemluví.

Zdroj: 9to5Mac
.