Zavřít reklamu

Rok 2017 je ten, kdy naplno odstartovala bitva chytrých hlasových asistentů, jež mají potenciál stát se našimi neodmyslitelnými pomocníky. Své želízko v ohni mají Apple, Amazon, Microsoft a Google s tím, že každý se něčím odlišuje. V jednom z nejdůležitějších prvků ovšem drží prvenství Siri od Applu – dokáže hovořit nejvíce jazyky.

Českého uživatele to asi příliš zajímat nebude, protože tím pro něj nejdůležitějším jazykem zatím Siri bohužel neumí, jenomže jinak jablečná asistentka mluví a rozumí 21 jazykům lokalizovaných pro 36 zemí, čemuž se nikdo z konkurentů nevyrovná.

Cortana od Microsoftu je naučená mluvit osmi jazyky ve třinácti zemích, Google Assistant umí čtyři jazyky a Alexa od Amazonu zatím jen anglicky a německy. V době, kdy se větší podíl smartphonů prodá mimo Spojené státy, je pro všechny technologické firmy lokalizace jejich hlasových asistentů nesmírně důležitá. A Apple tu má náskok, i díky tomu, že přišel se Siri jako první.

Stranou teď jdou veškeré debaty o tom, zda Apple tento náskok trochu nepromrhal a konkurence ho co do schopností asistentů dohání či dokonce začíná předhánět. Agentura Reuters totiž přišla se zajímavými informacemi, jak se vlastně Siri novým jazykům učí, což může být ve finále pro mnoho trhů o něco důležitější než některé funkce.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Pokud se mají hlasoví asistenti skutečně maximálně rozšířit a stát se chytrým pomocníkem nejen ve smartphonech po celém světě, je znalost co největšího počtu jazyků zcela klíčová. I proto se Siri nově učí zvláštnímu dialektu čínské jazykové rodiny Wu, jímž se mluví pouze v okolí Šanghaje, tzv. „šanghajštině“.

Když se má Siri začít učit nový jazyk, do laboratoří Applu nastoupí lidé, kteří čtou pasáže v různých akcentech a dialektech. Ty jsou pak ručně přepisovány, aby počítač přesně věděl, o jaký text jde. Šéf řečového týmu Applu Alex Acero vysvětluje, že se také zachycuje rozsah zvuků v různých hlasech, z čehož se vytváří akustický model a ten se pak snaží předpovídat sekvence slov.

Po tomto procesu přijde na řadu diktovací mód, který mohou uživatelé iOS i macOS běžně používat a funguje v mnohem více jazycích než Siri. Apple pak vždy zachycuje malé procento těchto audio nahrávek, anonymizuje je a následně je opět nechá přepsat do textu, aby se mohl počítač učit. I tento převod dělají lidé, což snižuje o polovinu pravděpodobnost chyby v přepisu.

Jakmile je nasbíráno dostatečné množství dat a Siri byla namluvena do nového jazyka, vydá Apple asistentku s odpověďmi na nejpravděpodobnější otázky. Pak se již Siri učí v reálném světě podle toho, na co se jí uživatelé ptají, a je každé dva týdny neustále vylepšována. Rozhodně totiž není v silách Applu ani nikoho jiného, aby dopředu napsal všechny možné scénáře, které uživatelé použijí.

„Nejste schopní najmout dostatek spisovatelů, aby vytvořili systém, který potřebujete pro každý jazyk. Musíte odpovědi syntetizovat,“ vysvětlil pro Reuters Charles Jolley, který vytvořil inteligentního asistenta Ozlo. S tím souhlasí také Dag Kittlaus, šéf a spoluzakladatel dalšího chytrého asistenta Viv, jehož loni koupil Samsung.

„Viv byl postaven právě proto, aby řešil škálovací problém chytrých asistentů. Jediný způsob, jakým můžete obejít dnešní omezenou funkcionalitu, je systém otevřít a nechat ho, ať ho svět učí,“ míní Kittlaus.

O české Siri se sice již dlouho mluví, ale patrně nelze čekat, že by se naší mateřštinu jablečná asistentka v nejbližší době naučila. Čeština je vzhledem k počtu rodilých mluvčí stále relativně malá a nezajímavá, i výše zmíněnou „šanghajštinou“ hovoří zhruba 14 milionů lidí.

Co je však z procesu učení nových jazyků zajímavé, je to, že k tomu Apple využívá data z diktování. To znamená, že čím více budeme do iPhonů, iPadů nebo Maců česky diktovat, jednak se tím více bude funkce zdokonalovat a jednak bude mít Apple stále větší vzorek dat, z nichž se pak jednou bude moci Siri naučit česky. Otázka je, jak dlouho to ještě potrvá.

Zdroj: Reuters

Diskuze k článku

    Šanghajštinou mluví 14 milionů, česky 10, proto čeština není pro Apple zajímavá? Přitom mezi jazyky Siri je finština (5.5 mil), švédština (9.5 mil.), hebrejština (8.5 mil.), norština (5 mil.), atd..

    To ano, ale přeci jen kupní síla Finů, Švédů, Norů, atd. bude podstatně větší než naše. A pokud vím, tak Siri nemluví polsky a to se týká 38 milionů lidí…

    Taky asi hrají roli datové podklady pro tu kterou zemi.. Pokud tedy primárně o kupní sílu, pak nerozumím tomu závěru „diktujte česky, pak bude Siri v češtině.“ Asi by to chtělo více Čechů v Cupertinu :)

    prvniho assistenta v cestine bude mit google a bude pro jine nedosazitelny, preci jen maji nejlepsi vyhledavac, nejlepsi linguisty (viz google translate) a tak staci recognize czech language question, vzit prvni vysledek z google search, ocistit ho od balastu a predlozit vysledek hlasovym vystupem v cestine, jinak alexa v anglictine je celkem schopna

celý text

Čtěte více