Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

YouTube automaticky maže komentáře, které kritizují Čínu a její režim

Čínští uživatelé webu YouTube upozorňují na to, že na této platformě dochází k automatizované cenzuře některých hesel v komentářích pod videi. Dle čínských uživatelů existuje poměrně velké množství různých slov a hesel, která z YouTube zmizí prakticky okamžitě po jejich napsání, což značí, že za mazáním komentářů stojí nějaký automatizovaný systém, který „nepohodlná“ hesla aktivně vyhledává. Hesla a výrazy, která YouTube maže, se obvykle týkají Čínské komunistické strany, některých „závadných“ historických událostí nebo hovorových výrazů, které hanlivě popisují praktiky či instituce státního aparátu.

Při testování, jestli k tomuto mazání skutečně dochází, přišli redaktoři serveru The Epoch Times na to, že vybraná hesla skutečně po zhruba 20 sekundách od napsání zmizela. Společnost Google, která YouTube provozuje, byla v minulosti již několikrát obviňována z přílišné servility vůči čínskému režimu. Společnost byla v minulosti například obviněna z toho, že ve spolupráci s čínským režimem vyvíjí speciální vyhledávací nástroj, který byl silně cenzurovaný a nešlo v něm najít nic, co si čínský režim nepřál. V roce 2018 se také objevily informace o tom, že Google úzce spolupracuje na výzkumném AI projektu s jednou čínskou univerzitou, která provádí výzkumné práce pro armádu. Světové společnosti, které v Číně působí (ať už jde o Google, Apple či mnoho dalších) a masivně investují, obvykle nemají příliš na výběr. Buď se režimu podvolí, nebo se mohou s čínským trhem rozloučit. A to je pro většinu z nich naprosto nepřijatelné, i přes často (a pokrytecky) deklarované morální zásady.

Mozilla do konce roku ukončí podporu pro Flash

Populární multiplatformní internetový vyhledávač Mozilla Firefox ukončí do konce letošního roku podporu pro Flash. Hlavním důvodem je dle společnosti především bezpečnost, neboť se v posledních letech ukázalo, že flashové rozhraní a jednotlivé webové elementy mohou skrývat potenciální nebezpečí pro uživatele. Jednotlivé pluginy, na kterých podpora Flashe stojí, jsou navíc poměrně zastaralé a s nedostatečnou úrovní zabezpečení. I když podporu pro Flash zcela opustilo mnoho velkých prohlížečů, některé (zejména starší) weby stále Flash ke svému fungování potřebují. Postupné ukončení podpory ze strany vývojářů internetových prohlížečů však způsobí, že i tyto staré weby a služby budou muset přejít na modernější způsob prezentace webového obsahu (například za pomocí HTML5).

Sony představila nový (a pravděpodobně poslední) bundle PS4 Pro s Last of Us II tematikou

Životní cyklus konzole PlayStation 4 (Pro) se pomalu ale jistě chýlí ke konci a společnost Sony si jako jakousi formu rozlučky připravila zcela nový a limitovaný bundle modelu Pro, který bude spojen s dlouho očekávaným titulem The Last of Us II. Tato limitovaná edice, resp. bundle, se dostane do prodeje 19. června, tedy v den vydání The Last of Us II. Součástí balení bude unikátně gravírovaná konzole PlayStation 4, společně s ve stejném stylu upraveném ovladači DualShock 4 a fyzickou kopií hry jako takové. Ovladač bude dostupný i samostatně. Do prodeje se také dostane podobně upravený Gold Wireless Headset, přičemž i v tomto případě půjde o limitovanou edici. Posledním speciálním produktem v limitované sérii bude externí 2TB disk, který bude uložený ve speciálním gravírovaném obale, který odpovídá designu konzole, ovladače a sluchátek. Konzolový bundle se na náš trh určitě dostane, jak to bude s ostatními doplňky není zatím zcela jasné. Dá se však očekávat, že pokud se některé z těchto produktů na náš trh skutečně dostanou, objeví se například na Alze.

Vyšel remaster Mafie II a III a došlo ke zveřejnění dalších informací o prvním díle

V českých luzích a hájích by se pravděpodobně těžko hledal slavnější domácí titul, než byla první Mafie. Před dvěma týdny došlo k překvapivému oznámení o tom, že se chystá remake všech tří dílů a dnešek byl právě dnem, kdy se Definitivní edice Mafie II a III objevila v obchodech, a to jak na PC, tak na konzolích. Společně s tím studio 2K, které má na Mafii práva, oznámilo další informace o chystané předělávce prvního dílu. Ten se totiž, na rozdíl od dvojky a trojky, dočká daleko rozsáhlejších úprav.

V dnešní tiskové zprávě byl potvrzen zmodernizovaný český dabing, nově nahrané scémy, animace, dialogy či zcela nové hratelné části, včetně několika nových herních mechanik. Hráči se dočkají například možnosti řídit motocykly, minihry ve formě nových sběratelských předmětů, rozšíření se dočká i samotné město New Heaven. Předělaný titul nabídne podporu pro 4K rozlišení a HDR. Na remaku se podíleli i čeští vývojáři z pražské a brněnské pobočky studia Hangar 13. Vydání remaku prvního dílu je naplánované na 28. srpna.

Zdroje: NTD, ST Forum, TPU, Vortex

.