Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Čeští autoři titulu Factorio dostali odškodnění od G2A

Obchod s herními licencemi G2A byl dlouhá léta vývojáři obviňován z toho, že na něm dochází k prodeji ukradených či jinak nelegitimních klíčů k jednotlivým titulům, což poškozuje vývojáře a vydavatele jako takové. Jedna strana dlouhá léta obviňovala druhou, nikdo však nebyl schopný přinést jasné důkazy o tom, že se to děje (byť k tomu několikrát nebylo daleko) Došlo to dokonce tak daleko, že obchod vydal v roce 2019 prohlášení o tom, že vyplatí herním vývojářům desetinásobek ušlého zisku, podaří-li se jim dokázat/dohledat, že vývojáři utrpěli ztrátu způsobenou distribucí kradených klíčů přes službu G2A.

Jako jeden z mála vývojářů (dle některých dokonce jediný), se do této iniciativy zapojil český tým Wube Software, stojící za úspěšným (a velmi dobře hodnoceným) titulem Factorio. Dnes došlo ke zveřejnění závěru vyšetřování, ze kterého vyšlo najevo, že došlo k prodeji alespoň 198 kradených klíčů (byť jich ve finále mohlo být ještě více). Na základě toho tak G2A splnila své původní sliby, ušlý zisk z prodeje kradených klíčů zdesetinásobila a vývojářům z Wube Software vyplatila odškodnění ve výši zhruba 40 tisíc dolarů, tedy cca milion korun. To relativně malému českému indie týmu určitě pomůže.

iFixit zveřejnil obrovskou databázi servisních manuálu pro zdravotnické přístroje – pro všechny a zcela zadarma

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o mobilní telefony, tablety a jinou drobnou elektroniku, zcela jistě už alespoň jednou slyšel o společnosti iFixit. Tato americká firma si založila byznys na tom, že pomáhá běžným spotřebitelům s opravami jejich elektroniky – ať už jde o mobily, tablety, sluchátka, ale i takové motorové pily, zahradní traktory nebo například sekačky. iFixit nabízí kromě rozsáhlých návodů také vlastní řadu servisních nástrojů a náhradních dílů, které prodává i na evropském trhu. Za dobu fungování firmy společnost nahromadila stovky servisních návodů na nespočet typů různých produktů.

Vzhledem k nynější situaci, kdy se po světě stále šíří onemocnění COVID-19, se ve společnosti iFixit rozhodli, že uvolní zcela zdarma kompletní servisní databázi všemožných zdravotních zařízení a přístrojů, které mohou být za současné situace kriticky důležité, intenzivně používané a v případě poruchy také extrémně nepostradatelné. Výrobci nemocničního vybavení nemusí vždy stíhat dodávky nově objednaného zboží, neboť poptávka v posledních měsících výrazně převyšuje výrobní kapacity. iFixit tak nemocnicím a dalším zdravotním zařízením nabízí obrovskou databázi servisních návodů, které mohou v mnoha případech pomoci. Jedná se o servisní manuály obrovského množství zařízení a nástrojů, od jednoduchých lékařských vah až po komplexní a extrémně nákladné jednotky využívané na JIP/ARO. Více než 13 000 zveřejněných návodů najdete zde.

Databáze návodů pro zdravotníckou techniku
Zdroj: iFixit

Nový standard pro SD karty slibuje vyšší rychlost a bezproblémové nahrávání až 8K videa

SD Asociace, která stojí za standardizací parametrů SD karet, dnes zveřejnila nový standard SD 8.0 pro SD Express paměťové karty. Ty používáme v obrovském množství zařízení (tedy kromě těch od Applu) a díky nově zveřejněné verzi by měly být ještě schopnější. V tomto konkrétním případě jde o standard, který využijí zejména profesionální fotografové či kameramani. SD 8.0 totiž umožní kompatibilním kartám zaznamenávat data v rychlosti až 4 GB/s, čímž se dostanou na zhruba polovinu rychlosti klasických počítačových PCI-e SSD disků. Díky těmto kartám bude daleko snazší nahrávat například 8K video (bez komprese), nebo zaznamenávat více fotografií bez toho, aniž by fotograf narazil na frame buffer způsobený pomalejší kartou. Hlavní otázkou bude kompatibilita s novým standardem, neboť výrobci fotoaparátů/kamer v (polo)profesionálnějším segmentu obvykle přichází s proprietárním řešením datového úložiště. A naopak levnější zařízení z různých segmentů (kompaktní fotoaparáty, telefony, tablety) obvykle disponují jen klasickým SD slotem, který není kompatibilní s těmito rychlejšími SD kartami.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroje: Arstechnica, iFixit, Notebookckeck

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více