Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Joe Rogan končí na YouTube a stěhuje se na Spotify

Pokud se alespoň trochu zajímáte o podcasty, pravděpodobně jste už někdy slyšeli jméno Joe Rogan. V současné době jde o moderátora a autora nejpopulárnějšího podcastu na světě – The Joe Rogan Experience. Za roky fungování si do svého podcastu (téměř 1500 dílů) pozval stovky hostů, od lidí ze zábavní/stand-up branže, přes experty na bojová umění (mezi které se sám Rogan řadí), celebrity všeho druhu, herce, vědce, odborníky na všechno možné a spoustu dalších jinak zajímavých či známých osobností. Jeho nepopulárnější podcasty mají desítky milionů zhlédnutí na YouTube, další miliony zhlédnutí mají pak i krátké klipy z jednotlivých podcastů, které se na YouTube objevují také. Tomu je však nyní konec. Joe Rogan včera večer na svém Instagramu/Twitteru/YouTube oznámil, že podepsal několikaletou exkluzivní smlouvu se Spotify a jeho podcasty (včetně videa) se budou nově objevovat jen tam. Do konce letošního roku se budou ještě objevovat i na YouTube, zhruba od 1. ledna (nebo obecně kolem konce letošního roku) však všechny nové podcasty budou exkluzivně jen na Spotify s tím, že na YouTube se budou nahrávat jen již zmiňované krátké (a vybrané) klipy. V podcastovém světě jde o poměrně velkou věc, která spoustu lidí překvapila a to i kvůli tomu, že sám Rogan v minulosti různé podcastové exkluzivity (i se Spotify) kritizoval a tvrdil, že podcasty jako takové by měly být zcela svobodné, nezatížené exkluzivitou nějaké konkrétní platformy. Mluví se o tom, že společnost Spotify Roganovi za tuto mimořádnou smlouvu nabídla více než 100 milionů dolarů. Za takovýto obnos už jdou nejspíše ideály stranou. Tak jako tak, pokud JRE na YouTube (či jakémkoliv jiném podcast klientovi) posloucháte, užijte si posledního půl roku „volné dostupnosti“. Od ledna už jen skrze Spotify.

Intel zahájil prodej nových desktopových procesorů Comet Lake

V posledních týdnech je to jedna nová hardwarová novinka za druhou. Dnes se vypršení NDA a oficiálního zahájení prodeje dočkaly dlouho očekávané desktopové procesory 10. generace Core architektury od společnosti Intel. Na ty už se nějaký pátek čekalo, stejně jako se zhruba vědělo, s čím se Intel nakonec vytasí. Víceméně všechna očekávání byla přitom naplněna. Nové procesory jsou výkonné a zároveň i relativně drahé. Vyžadují nové (dražší) základní desky a v mnoha případech také daleko silnější chlazení, než předchozí generace (zejména v případech, kdy budou uživatelé hnát nové čipy na hranice jejich výkonnostního limitu). Stále jde také o procesory vyrobené 14nm (byť už po několikáté zmodernizovaným) výrobním procesem – a na jejich výkonu, resp. provozních vlastnostech je to znát (viz recenze). Procesory z 10. generace nabídnou širokou škálu čipů, od těch nejlevnějších i3 (které jsou nyní v 4C/8T konfiguraci), až po vrcholné i9 modely (10C/20T). Některé konkrétní procesory jsou už zalistované a dostupné skrze některé české e-shopy (například Alza zde). To samé platí pro nové základní desky se socketem Intel 1200. Nejlevnější zatím dostupný čip je model i5 10400F (6C/12T, F = absence iGPU) za 5 tisíc korun. Vrcholný model i9 10900K (10C/20T) pak přijde na 16 500 korun. Na webu jsou k dispozici také první recenze a to jak klasické psané, tak i videorecenze od různých zahraničních tech-YouTuberů.

Facebook chce konkurovat Amazonu a rozjíždí své vlastní Obchody

Společnost Facebook oznámila, že v USA rozjíždí pilotní verzi nové funkce Facebooku, kterou jsou samostatné Obchody. Skrze ně bude docházet k přímému prodeji zboží od prodejců (kteří mohou mít na Facebooku klasický firemní profil) běžným uživatelům. Potenciální zákazníci budou moci firemní stránku prodejce vnímat jako jakýsi e-shop, v rámci kterého si budou moci vybírat a nakupovat prodávané zboží. Placení bude probíhat skrze integrovaný platební systém, vyřízení objednávky pak bude standardně na prodejci. Facebook tak bude hrát roli jakéhosi prostředníka, resp. prodejní platformy. Firma si od této novinky slibuje, že jí umožní sbírat ještě více dat a informací o svých uživatelích, kterým pak bude moci lépe a přesněji nabízet produkty ve formách reklamy. Společnost s tímto projektem začíná na americkém trhu, kde v rámci online prodeje momentálně dominuje Amazon. Díky obrovské uživatelské základně si však ve Facebooku věří a doufají, že se Obchody na jejich sociální sítí podaří rozjet naplno. Z uživatelského hlediska by mělo být nakupování na Facebooku atraktivní z toho důvodu, že si uživatelé nebudou muset zakládat žádné další uživatelské účty pro ty či ony weby/e-shopy. Vše bude dostupné skrze službu, kterou dennodenně využívají.

Facebook
Zdroj: Facebook

Zdroje: WSJ, TPU, Arstechnica

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.