Zavřít reklamu
iWant

HomeKit na CES 2019 bodoval, teď je na řadě Siri

iWant

Přestože se Apple každoročního veletrhu spotřebitelské elektroniky CES 2019 neúčastní, je s akcí svým způsobem spojen. Letošní ročník se v tomto kontextu nesl zejména ve znamení AirPlay 2 a platformy HomeKit, se kterou je kompatibilní čím dál širší škála výrobků od nejrůznějších firem.

Pokud zůstaneme u již zmíněných chytrých televizorů, zapojily se letos do rodiny HomeKit firmy, jako je Sony, LG, Vizio či Samsung. Na poli produktů pro chytrou domácnost to pak byla IKEA či GE. Z výrobců příslušenství pro chytrá zařízení můžeme jmenovat Belkin či TP-Link. Výrobců umožňujících integraci svých výrobků do platformy HomeKit je čím dál více. A je to právě HomeKit, co dělá z Applu poměrně silného hráče na poli chytré domácnosti. K tomu, aby skutečně zaskóroval, ale potřebuje jednu podstatnou věc – Siri. Funkční, spolehlivou, konkurenceschopnou Siri.

HomeKit integraci nově nabízí například cenově dostupná chytrá Wi-Fi zásuvka Kasa od TP-Link. Ve chvíli, kdy byla vydána příslušná aplikace, si mohli uživatelé vyzkoušet její ovládání přes iPhone a aplikaci Domácnost. V začátcích HomeKitu neměli majitelé levnějšího chytrého osvětlení a další elektroniky pro smart home prakticky žádnou šanci využívat výhody této platformy naplno. Nyní je ale jasné, že o co největší rozšíření stojí nejenom uživatelé, ale i samotný Apple.

MacWorld trefně poznamenal, že jistou brzdu představuje Siri. Google se tento týden pochlubil, že její Assistant je k dispozici na více než miliardě zařízení po celém světě, Amazon hovoří o stovce milionů zařízení s Alexou. Apple se v tomto případě k veřejným prohlášením nepřipojil, podle odhadů redakce MacWorld na tom ale může být podobně jako Google. Siri může být spolu s HomeKitem součástí obrovského počtu elektronických zařízení, v mnoha případech zde ale může zůstat v tichosti nevyužitá. K dokonalosti jí totiž stále ještě něco chybí.

Sluší se podotknout, že práce, kterou Apple v rámci jejího zdokonalování odvádí, je znát. Siri se postupem času stala rychlejší, multifunkčnější a schopnější. Stále se však ale nedočkala masové aktivní obliby ze strany uživatelů. Alexa i Google Assistant zvládají oproti Siri provádět mnohem komplexnější nastavení a v oblasti hlasového ovládání chytré domácnosti se tak těší větší oblibě. Přesto (nebo možná proto), že je Siri „služebně starší“ než někteří z jejích konkurentů, se může zdát, že Apple v tomto směru usnul na vavřínech.

Virtuální asistentka poháněná umělou inteligencí by měla umět víc, než jen mluvit. Redaktor serveru MacWorld Michael Simon podotýká, že zatímco Google Assistant zvládne přijmout telefonní hovor a Alexa od Amazonu umí jeho malému synovi popřát dobrou noc a zhasnout světla, Siri na tyto úkoly zkrátka nestačí a jsou nad její síly. Jednou z dalších překážek je jistá uzavřenost vůči aplikacím třetích stran nebo podpora multi-user režimu. Nikdy ale není pozdě. Apple navíc proslul tím, že sice s řadou vylepšení přišel až poté, co je uvedla konkurence, jeho řešení bylo ale často propracovanější. Siri má před sebou dlouhou cestu. Nechme se překvapit, zda se na ni Apple vydá.