Zavřít reklamu

Zařízení, která podporují platformu HomeKit, jsou označeny patřičným piktogramem doplněným textem „Work with Apple HomeKit“. Pokud byste chtěli takový router, máte na výběr z celých tří modelů pouhých dvou značek. To i toho šafránu je snad více. Navíc toho v návaznosti na platformu vlastně zas tolik nenabídnou. 

Je to jednoduché. Pokud vybíráte router a chcete aby podporoval platformu HomeKit, můžete sáhnout po řešení společnosti eero nebo Linksys. První nabízí modely dva, kdy ten lepší nese přídomek Pro. A to, jak také uvádí Apple na svých stránkách podpory, je vše. Lze je ale koupit v sadě od jednoho až po tři kusy.

Výhody integrace HomeKitu jsou v bezpečnosti 

Je to trošku smutné. Apple o tom, že budou platformu HomeKit podporovat i routery, mluvil už dva roky zpět. Až v únoru loňského roku se pak na stránkách podpory společnosti objevilo trochu informací, jenže od té doby uplynulo už hodně doby, a výrobci se do routerů s HomeKitem stále pořád nehrnou. Je tomu samozřejmě proto, že licencování je drahé, a těch funkcí navíc zas tolik vlastně není.

Největší výhodou routerů s HomeKitem tak je především zvýšená úroveň zabezpečení pro doplňky v rámci celé chytré domácnosti, kterou používáte. Ať už se tedy jedná o žárovku nebo zvonek či cokoli jiného, může router kontrolovat, s jakými službami tyto produkty komunikují nejen v rámci domácí Wi-Fi sítě, ale i celého internetu. 

V daném zařízení nabízející aplikaci Domácnost pak můžete provádět nastavení úrovně tohoto zabezpečení vámi používaných doplňků kompatibilních s HomeKitem. Při volbě nejvyššího zabezpečení tak můžete produktům říci, aby interagovaly jen s HomeKitem přes hlavní Apple zařízení, takže prakticky jen v rámci dané domácnosti. Nepřipojí se tak k internetu, stejně jako u nich budou blokovány veškeré komunikace s aplikacemi třetích stran, stejně jako se jim nebude aktualizovat firmware, který je nutné z internetu stáhnout.

Je zde ale i jedno „omezení“, které se vám v případě použití mnoha chytrých doplňků nebude líbit. Ze svého HomeKitu totiž musíte při přidání routeru odebrat všechna příslušenství, resetovat Wi-Fi a poté je opětovně přidat do aplikace Domácnost. Tím se totiž pro každý produkt vytvoří jedinečný přístupový klíč, který zná pouze router a každé jednotlivé příslušenství, čímž se právě dosáhne maximální míry bezpečnosti.

Linksys Velop AX4200 

Pokud zavítáte do Apple Online Store, najdete zde mesh Wi-Fi router společnosti Linksys ze série Velop s označeném AX4200. Stanice vás vyjde na 6 590 Kč, dva uzly na 9 990 Kč, tři uzly pak na 12 990 Kč. Tento systém WiFi 6 meshové sítě utáhne streamování a on-line hry na více než 40 zařízeních v síti. Nabízí spolehlivé připojení, aby všichni v síti mohli streamovat, hrát a videochatovat bez výpadků. Technologie Intelligent Mesh pak nabízí pokrytí celé domácnosti, které se dá snadno rozšiřovat přidáním dalších uzlů.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.