Zavřít reklamu

Ještě před pár lety, zejména v době, kdy Applu vládl Steve Jobs, bychom mohli po něčem takovém čekat frontální atak právníků. Dnes je ale vše trochu jinak. HTC představilo svou novou vlajkovou loď, jež má rozhodnout o budoucnosti celé firmy, a na první i jakýkoliv jiný pohled se jedná o nestydatou kopii iPhonu. Nikoho to už ale příliš nevzrušuje.

Termonukleární válku, kterou kdysi Samsungu sliboval – a nakonec ji víceméně vyvolal – Steve Jobs za to, že jihokorejská firma kopíruje produkty té jeho, dnes už asi čekat nemůžeme. iPhone je jednoznačně nejznámějším chytrým telefonem na světě a že zejména z východní polokoule s železnou pravidelností přicházejí jeho větší či menší kopie, už ani nikoho nepřekvapuje.

Tchaj-wanské HTC se nyní rozhodlo, že vsadí na strategii, kterou často praktikují spíše méně známé asijské značky, a svému novému přístroji dá všechno, co mu dávají v Cupertinu. One A9 má HTC zachránit od krachu a na co jiného vsadit než na líbivý design a funkce, se kterými tolik boduje právě iPhone.

Soudy nic neřeší

Několik velkých soudních tahanic se Samsungem sice Applu často dalo zapravdu, že byly jeho produkty nelegálně kopírovány, ale ve výsledku to – až na obří fee pro právníky a únavné hodiny před soudem – nic zásadního nepřineslo. Samsung nadále bez problémů prodává své telefony, Apple také.

Co je však zásadně odlišné, jsou zisky. Kalifornský gigant dnes bere z trhu chytrých telefonů prakticky veškerý profit a ostatní firmy, až na Samsung, víceméně balancují na hranici krachu. To stejné platí i o HTC, které má nyní jednu z posledních šancí na záchranu, již má zajistit vypůjčená strategie.

Když to nešlo po svém, vsadilo HTC poslední kartu na všechno, čím boduje iPhone: elegantní design s kovovým unibody, slušný fotoaparát nebo čtečku otisků prstů. Položíte-li vedle sebe iPhone 6, nové HTC A9 a iPhone 6S Plus, na první pohled byste možná ani nedokázali říct, který do řady nepatří. S pěti palci nové HTC skvěle zapadá mezi dva iPhony, se kterými sdílí prakticky všechny designové prvky.

Je třeba říci, že to bylo právě HTC, které jako první ještě před šestkovými iPhony přišlo s kovovým designem a plastovými předěly pro antény, ale jinak se Apple snažil vždy být osobitý. Na rozdíl od HTC. Jeho A9 má naprosto stejně kulaté rohy, stejně kulatý blesk, stejně vystouplou čočku… „HTC One A9 je iPhone, na kterém běží Android 6.0,“ napsal výstižně v titulku magazín The Verge.

Napodobit vzhled, ale už ne úspěch

HTC sice oficiálně říká, že podobnost s iPhony je čistě náhodná, ale vlastně mu je to jedno. Mnohem důležitější pro něj je, že se mu nepodařilo udělat věrnou kopii iPhonu jen na oko, ale One A9 se podle prvních ohlasů povedl i uvnitř. Mimo nedávno představených Nexusů bude HTC One A9 prvním telefonem, na němž poběží nejnovější Android 6.0 Marshmallow, a kvalitativně se v mnohých ohledech iPhonu dokáže přiblížit. Titulek The Verge tedy sedí přesně.

Apple by tak naopak mohl být polichocen, že je jeho iPhone vzorem, na nějž se někdo konečně nesnaží dosáhnout jen designově, ale také funkčně. HTC v tomto ohledu zřejmě odvedlo tak dobrou práci, že je Vlad Savov na rozpacích, jestli se má „odmítavě mračit nad nestoudností HTC, nebo potlačovat úsměv nad kvalitou samotného produktu“.

Apple každopádně může být v klidu. Až příští týden v rámci vyhlašování finančních výsledků oznámí další desítky milionů prodaných iPhonů, budou se na Tchaj-wanu modlit, aby dosáhli se svou horkou novinkou alespoň na zlomek takového úspěchu. Je totiž klidně možné, že po všech vlastních pokusech vybouchne i taktika s „vlastním iPhonem“ a na HTC se zanedlouho bude už jen vzpomínat. Napodobit iPhone jako takový je totiž snadné, jen se přiblížit jeho úspěchu je ale pro většinu zcela nedosažitelné.

Foto: Gizmodo, The Verge
.