Zavřít reklamu

Ve světě informačních technologií se pořád něco děje a je jedno, jestli stojí v cestě koronavirus anebo cokoliv jiného. Pokrok, především ten technologický, jednoduše nelze zastavit. Tímto vás vítáme u dnešního pravidelného IT souhrnu, ve kterém se společně podíváme na tři zajímavé novinky, které se dnes a o víkendu udály. V první novince se podíváme na nový počítačový virus, který vás může obrat o všechny vaše úspory, dále se podíváme na to, jak společnost TSMC přestává Huawei vyrábět procesory a ve třetí novince se podíváme na prodeje elektrického Porsche Taycan.

Na počítačích se šíří nový virus

Internet by se dal přirovnat k přísloví dobrý sluha, ale zlý pán. Na internetu můžete najít nespočet různých a zajímavých informací, bohužel se ale čas od času objeví nějaký virus či škodlivý kód, který dokáže napadnout vaše zařízení. I když se v poslední době mohlo zdát, že se po počítačových virech slehla zem, a že už se tolik neobjevují, tak v posledních dnech přišla vcelku tvrdá rána, která nás přesvědčuje o opaku. Právě v posledních dnech se totiž začal šířit nový počítačový virus, konkrétně ransomware, jenž dostal název Avaddon. Jako první o tomto viru informovala kyberbezpečnostní společnost Check Point. Nejhorší je na viru Avaddon to, jak rychle se mezi zařízeními šíří. Během pár týdnů se Avaddon dostal do TOP 10 nejrozšířenějších počítačových virů na světě. Pokud tento škodlivý kód vaše zařízení napadne, tak dojde k jeho zablokování, zašifrování dat, a poté je po vás vyžadováno výkupné. Nutno podotknout, že se Avaddon na deep webu a hackerských fórech prodává jako služba, kterou si může zaplatit doslova kdokoliv – stačí virus pouze správně nasměrovat na oběť. Nutno podotknout, že po zaplacení výkupného ve většině případech k odšifrování dat stejně nedojde. Chránit se proti tomuto viru můžete jednak selským rozumem, a jednak pomocí antivirového programu. Jednoduše nenavštěvujte stránky, které neznáte, neotevírejte maily od neznámých odesilatelů a nestahujte a nespouštějte soubory, které se zdají býti podezřelé.

TSMC přestává vyrábět procesory pro Huawei

Společnost Huawei trápí jeden problém vedle druhého. Všechno to začalo již před několika lety, kdy měl Huawei prostřednictvím svých zařízení sbírat různý citlivá a osobní data uživatelů, kromě toho je Huawei obviněn ze špionáže, kvůli čemu musí platit americké sankce, a to již po dobu více než jednoho roku. Huawei se v poslední době jednoduše hroutí jako domeček z karet a nyní došlo k dalšímu bodnutí do zad – konkrétně od technologického giganta TSMC, který pro Huawei vyráběl procesory (tato společnost vyrábí čipy také pro Apple). TSMC, konkrétně předseda Mark Liu, se nechal slyšet, že společnosti Huawei přestane TSMC jednoduše dodávat čipy. Údajně TSMC k tomuto razantnímu kroku došlo po dlouhém rozhodování. K ukončení spolupráce s Huawei došlo právě kvůli americkým sankcím. Jedinou dobrou zprávou pro Huawei je, že si dokáže některé čipy v jeho zařízeních vyrábět sám – ty nesou označení Huawei Kirin. V některých modelech však Huawei využívá procesorů MediaTek právě od TSMC, o které v budoucnu bohužel přijde. Kromě procesorů TSMC pro Huawei vyrábělo také další čipy, například moduly 5G. TSMC na druhou stranu bohužel nemělo jinou možnost – kdyby k tomuto rozhodnutí nedošlo, tak by nejspíše přišlo o významné klienty ze Spojených států. Poslední čipy dodá TSMC společnosti Huawei 14. září.

Huawei P40 Pro využívá vlastní procesor od Huawei, Kirin 990 5G:

Prodeje Porsche Taycan

I přesto, že trhu s elektroautomobily vládne Tesla, která je momentálně mimo jiné největší automobilkou na světě, tak existují další automobilky, které se snaží Muskovu Teslu dohnat. Mezi jednu z těchto automobilek patří také Porsche, které nabízí model Taycan. Porsche před několika dny přišlo se zajímavou zprávou, ve které se dozvídáme více o tom, jak se prodeji tohoto elektrovozu daří. Prozatím se podle dostupných informací podařilo v první polovině letošního roku prodat okolo 5 tisíc kusů modelu Taycan, což představuje necelá 4 % z celkových prodejů automobilky Porsche. Vůbec nejpopulárnějším vozem z nabídky Porsche je momentálně Cayenne, kterého se prodalo téměř 40 tisíc jednotek, prodeje téměř 35 tisíc jednotek poté dosahuje Macan. Celkově se automobilce Porsche oproti minulému roku propadly prodeje o pouhých 12 %, což je vzhledem k řádícímu koronaviru a v porovnání s ostatními automobilkami naprosto skvělý výsledek. Momentálně Porsche v první polovině letošního roku prodalo téměř 117 tisíc vozů.

Porsche Taycan:

.