Zavřít reklamu
iWant

iMacy z roku 2012 budou brzy prohlášeny za zastaralé

iWant

Už 30. ledna označí Apple všechny iMacy vydané koncem roku 2012 jako za zastaralé. Změna se bude týkat 21,5palcové i 27palcové verzie. Pro zmíněné modely tak Apple ukončí technickou podporu, čímž přestane poskytovat jejich autorizovaný servis. V Kalifornii a Turecku, kde zákon vyžaduje po Applu i nadále poskytování podpory, získají tyto iMacy označení „Vintage“.

Sedm let staré stroje budou mít nárok na servis v rámci speciálního programu Applu na opravu vintage produktů. V praxi to znamená, že pokud bude mít příslušný Apple Store k dispozici odpovídající součástky, mohou v něm uživatelé uplatnit nárok na opravu počítače. Program byl poprvé představen v listopadu loňského roku a prvními produkty, které do něj byly zahrnuty, byl iPhone 5 a MacBook Air mid-2011. Ve Spojených státech a Turecku byla působnost programu rozšířena i na iMac mid-2011.

Program podpory má tedy v tuto chvíli tři fáze: bezplatné opravy v rámci záruky, AppleCare a AppleCare+, placené opravy po uplynutí 5 let podpory od pozastavení výrobku (v Kalifornii a Turecku 7 let), a placené opravy po uplynutí lhůty, stanovené v druhé fázi, v případě, že budou k dispozici příslušné náhradní díly.

21,5palcový iMacy z konce roku 2012 disponovaly LED displejem s podsvícením a technologií IPS a v základu byly osazeny procesory Intel Core i5 s možností přetaktování až na 3,2 GHz. U 27,5palcové verze se pak jednalo o čtyřjádrové procesory Intel Core i5 z možností přetaktování z 2,9GHz na 3,6GHz. Počítače dále disponovaly 8GB DDR3 paměti, 1TB pevným diskem a grafikou NVIDIA GeForce GT 640M s 512 MB paměti GDDR5. iMacy byly vybaveny kamerou FaceTime HD, stereo reproduktory, dvojicí mikrofonů a sluchátkovým konektorem. Co se konektivity týče, byly součástí iMaců čtyři USB 3 porty, dvojice portů Thunderbolt, slot pro pamětové karty nebo třeba port pro gigabitový Ethernet. Stroje vážily něco málo přes 5,5 kg.

Zdroj: 9to5Mac