Zavřít reklamu

Před rokem přinesl iOS 9.3 v polovině života tohoto operačního systému vcelku významné změny pro uživatele, a tak se očekávalo, s čím přijde Apple letos v rámci iOS 10.3. Tolik viditelné změny se nekonají, ale velmi pozitivní novinky budou moci využívat vývojáři, což se nakonec dotkne i uživatelů. A jedna novinka potěší také majitele nových sluchátek AirPods.

Do iOS dorazí v rámci aplikace Find My iPhone (Najít iPhone) funkce Find My AirPods (Najít AirPody), která pomůže s hledáním nových bezdrátových sluchátek od Applu. Pokud nemůžete jedno nebo obě sluchátka najít, bude možné si je přes aplikaci „prozvonit“ a nebo je na dálku alespoň orientačně lokalizovat.

Hodnocení lépe pro všechny

Věčným tématem vývojářů, spojených s App Story, jsou mimo jiné hodnocení aplikací. Apple chce v rámci iOS 10.3 vyřešit minimálně jeden problém – vývojáři budou moci nově na recenze zákazníků reagovat.

Dosud vývojáři reagovat na komentáře nemohli a museli různé novinky, funkce a problémy komunikovat přes vlastní kanály (e-mail, sociální sítě, blog atd.). Nyní budou mít možnost zareagovat přímo pod daným komentářem v App Storu nebo Mac App Storu. Nebude nicméně možné rozvinout delší konverzaci – jen jedna recenze uživatele a jediná reakce vývojáře. Oba příspěvky ale bude možné editovat. Přes 3D Touch pak může každý uživatel označit vybrané recenze jako „užitečné“.

Změní se také výzvy pro hodnocení aplikací v App Storu, což pro změnu často řešili uživatelé, protože v některých aplikacích vyskakovala žádost o udělení hodnocení až příliš často. To se od iOS 10.3 taktéž změní. Jednak přichází sjednocené rozhraní notifikace, v rámci níž bude konečně možné ohodnotit hvězdičkami aplikaci přímo, aniž byste museli být přeneseni do App Storu, a navíc bude toto jednotné rozhraní pro všechny vývojáře povinné.

review

Pro uživatele je pak dobrá zpráva i to, že podobné oznámení s žádostí o hodnocení bude moci vyskočit jen třikrát do roka, ať vydá vývojář libovolný počet updatů. S tím nicméně souvisí jiný problém, který podle Johna Grubera Apple nyní řeší. App Store totiž zobrazuje primárně hodnocení aktuální verze aplikaci a uživatel si může přepnout na celkové hodnocení.

Vývojáři proto uživatele často vyzývali k hodnocení aplikací kvůli tomu, že například původní velmi dobré hodnocení (5 hvězdiček) po nasazení nového, byť jen malého updatu zmizelo, což snižovalo například pozici aplikace v App Storu. S jakým řešením Apple přijde, zatím není jisté. Co se týče vyskakovacích výzev v aplikacích, už ale Apple představil novou užitečnou funkci pro uživatele: veškeré výzvy k hodnocení půjde systémově vypnout.

iOS 10.3 automaticky přepne na Apple File System

Pro mnoho uživatelů nepostřehnutelná, ale vcelku zásadní záležitost proběhne v iOS 10.3 také u souborového systému. Apple ve svém mobilním operačním systému hodlá kompletně přejít na vlastní souborový systém, který představil loni v létě.

Hlavním cílem Apple File Systemu (APFS) je vylepšená podpora pro SSD a šifrování a také zajištění integrity dat. APFS v iOS 10.3 nahradí dosavadní HFS+, který Apple využíval od roku 1998. Původně se očekávalo, že Apple na vlastní řešení nevsadí dříve než v létě s novými operačními systémy, ale evidentně vše připravil již dříve.

osx-hard-drive-icon-100608523-large-640x388

Po updatu na iOS 10.3 budou veškerá data v iPhonech a iPadech převedeny na Apple File System s tím, že vše pochopitelně zůstane zachováno. Přesto Apple doporučuje před aktualizací provést zálohu systému, což je ostatně proces, který je doporučen provést před každým updatem systému.

V iOS proběhne převod dat na APFS jako první a podle toho, jak hladce bude vše probíhat, plánuje Apple nový systém nasadit na všechny operační systémy, tedy macOS, watchOS i tvOS. Výhoda iOS je v tom, že uživatelé nemají k souborovému systému přímý přístup, a tak by měl být přechod hladší než například u Macu, kde je potenciálních problémů více.

Nová klávesnice pro menší iPady

V rámci bety iOS 10.3 objevil vývojář Steve Troughton-Smith také jednu novinku týkající se iPadů, respektive těch menších modelů. U výchozí klávesnice je nově možné zvolit „plovoucí“ režim, který rozevře zhruba stejně velkou klávesnici, jako je na iPhonech. Tu je pak možné přesouvat libovolně po displeji. Cílem by měla být možnost snadněji psát na iPadu jednou rukou.

Prozatím je tato funkce skryta ve vývojářských nástrojích, a tak není jasné, zda a kdy ji Apple nasadí, ale prozatím není k dispozici na největším 12,9palcovém iPadu Pro.

Zdroj: ArsTechnica
.