Zavřít reklamu

Spory o tom, zda je lepší systém od Googlu nebo ten od kalifornské společnosti neberou konce. Nechci zde zabíhat do detailů, v čem má který z nich navrch, každý má něco do sebe a je velice dobře, že trh neovládá pouze jeden, jelikož tím vzniká konkurenční boj, ve kterém mají oba systémy co dohánět. Jaký je ale iOS a Android z pohledu nevidomých? Pokud vás toto téma zajímá, určitě tento článek dočtěte.

Jestli se v odvětví technologií trochu pohybujete, jistě víte, že iOS je uzavřený systém, kdy si Apple vyrábí sám jak hardware, tak software, zatímco telefonů s Androidem je celá řada, a každý výrobce si jednotlivé nadstavby systému upravuje trochu po svém. Právě to je ale jeden z problémů, na který uživatelé se zrakovým znevýhodněním při výběru telefonů s Androidem naráží. Ne všechny nadstavby jsou totiž uzpůsobené pro ovládání s odečítačem obrazovky – mluvícím programem. U některých z nich odečítač nepřečte všechny položky, různě přeskakuje a nepracuje tak, jak má. Samozřejmě to ale neznamená, že neexistují nadstavby, které se dají s odečítačem obrazovky pohodlně obsloužit, poměrně přístupné je má například Samsung. Ve chvíli, kdy si nevidomý vybere systém s čistým Androidem, v oblasti ozvučení systému jako takového má vyhráno také. Tak či tak, u iOS je uživatelský zážitek víceméně vždy stejný, což samozřejmě znamená jednodušší výběr smartphonu.

Co se ale týče samotných odečítačů, zde už Google poměrně výrazně ztrácí. Apple byl v přístupnosti pro nevidomé s odečítačem VoiceOver poměrně dlouhou dobu dominantní, postupně jej ale začal Google se svým Talk Backem dohánět. Bohužel nyní už nějakou dobu Google zaspal a odečítač se výrazně dopředu neposunul. Často se i u výkonných strojů setkáváme s velice pomalou odezvou po zapnutí odečítače, navíc Talk Back některé funkce neobsahuje, nebo je nemá vyladěné. Například po připojení externí klávesnice nebo braillského řádku k iPhonu můžete používat mnoho klávesových zkratek a plnohodnotně pracovat, to ale o Androidu, nebo spíš o odečítači Talk Back, neplatí.

Je ale pravda, že pro operační systém od Googlu není jen jeden odečítač. Většina z nich nebyla dobře použitelná, nyní je zde ale hodně zajímavý program, Commentary Screenreader. Pochází z dílny čínského vývojáře, což je asi největší nevýhoda. Ne snad proto, že by vaše zařízení sledoval, bohužel jej však vývojář nechce zpřístupnit ke stažení v Google Play, což znamená, že všechny aktualizace musíte provádět ručně. Na druhou stranu je to zatím nejlepší odečítač pro Android a i když je VoiceOver v některých ohledech dál, vůbec se nejedná o špatnou alternativu. Bohužel však tento odečítač programuje pouze jeden vývojář, takže jeho budoucnost je hodně nejistá.

jailbreak ios android telefon

Mezi uživateli se zrakovým znevýhodněním je iOS rozhodně populárnější, a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo voýrazně změnit. Největší problém v Androidu jsou právě odečítače a jednotlivé nadstavby. Na druhou stranu to v žádném případě není tak, že by byl pro nevidomého Android nepoužitelný, pro rychlejší a efektivnější práci s telefonem se ale více hodí systém od Applu. Podle jakých preferencí si systém vybíráte vy?

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.