Zavřít reklamu

Nové operační systémy, které Apple představil v rámci WWDC20, se prozatím nachází pouze ve svých prvních vývojářských beta verzích – to znamená, že ještě oficiálně nejsou k dispozici pro veřejnost. Pokud jste pondělní představení nových operačních systémů nezaznamenali, tak ještě jednou připomeneme, že jsme se konkrétně dočkali představení iOS a iPadOS 14, macOS 11 Big Sur, watchOS 7 a tvOS 14. Co se týče iPadOS 14, macOS 11 Bug Sur a watchOS 7, tak na tyto systémy už jsme první pohledy i recenze prvních beta verzí vydali. Nyní už zbývá pouze recenze první beta verze iOS 14, na kterou se podíváme v rámci tohoto článku.

Ještě jednou bych chtěl podotknout, že se v tomto případě jedná o recenze prvních beta verzí. To znamená, že se toho před veřejným vydáním systémů může hodně změnit. Jakmile všechny systémy Apple vypustí na světlo světa veřejně, tak vám samozřejmě přineseme další recenze, ve kterých se podíváme na nové funkce, které se v prvotních verzích nenacházely, a všeobecně na to, jak se Applu systémy za tu dobu několika měsíců podařilo vyladit. Nyní už se ale pohodlně usaďte, jelikož níže naleznete několik odstavců, ve kterých se můžete dočíst více právě o iOS 14.

ios 14 na všech iphonech
Zdroj: Apple

Widgety a domovská obrazovka

Snad největší změnou si v rámci iOS 14 prošla domovská obrazovka. Ta až prakticky doteď nabízela jednoduchou formu widgetů, které jste si na domovské či uzamčené obrazovce mohli zobrazit přejetím směrem doleva. Obrazovka s widgety se však dočkala kompletního přepracování, a to jak po designové stránce, tak po té funkční. V rámci iOS 14 si totiž můžete všechny widgety jednoduše přesunout na obrazovku mezi všechny vaše ikony, což znamená, že určité informace můžete mít pořád na očích a nemusíte pro jejich zobrazení přejíždět na speciální obrazovku. Momentálně Apple do iOS 14 neintegroval widget s oblíbenými kontakty, k čemuž však určitě brzy dojde. Co se týče widgetů jako takových, tak se jedná o skvělou funkci, která dokáže opravdu zjednodušit život. Sami si navíc můžete zvolit ze tří velikostí widgetů – to, co vás zajímá nejvíce, například počasí, si můžete nastavit na největší velikost, baterii zase třeba jen na malý čtvereček. Postupem času, kdy widgety pro iOS 14 budou tvořit i vývojáři třetí strany, se widgety zajisté stanou ještě oblíbenějšími.

Kromě toho se dočkala přepracování také samotná domovská obrazovka. Pokud se na ni podíváte nyní, tak zjistíte, že se na ní nejspíše nachází několik desítek aplikací. O tom, kde se jaká aplikace nachází, máte přehled tak na první, maximálně druhé stránce. Pokud se nějaká aplikace, kterou potřebujete spustit, nachází na třetí, čtvrté, či třeba páté obrazovce, tak už ji nejspíše musíte hledat. Apple se v tomto případě rozhodl hledání aplikací usnadnit. Přišel proto se speciální funkcí, díky které si můžete některé stránky úplně odstranit (zneviditelnit), a namísto nich zobrazit jen App Library, tzn. Knihovnu aplikací. V rámci této Knihovny aplikací se vám zobrazí všechny aplikace ve speciálních, systémem vytvořených složkách, kdy první tři aplikace můžete ze složky spustit ihned, pokud chcete spustit nějakou méně používanou aplikaci, tak musíte složku rozkliknout, a spustit ji. K dispozici je však úplně nahoře také vyhledávací políčko, které jsem si velmi oblíbil a aplikace už na iPhonu hledám prakticky jen pomocí něj. K dispozici je poté také možnost pro skrytí nějakých aplikací, které například nepoužíváte a nechcete, aby vám zabíraly místo na ploše.

Konečně „malé“ hovory

V rámci iOS 14 konečně Apple vyslyšel prosby svých uživatelů (a že mu to trvalo). Pokud vám totiž na iPhone s iOS 14 někdo zavolá, a vy zrovna budete s telefonem pracovat, tak namísto toho, aby se hovor zobrazil přes celou obrazovku, tak se objeví pouze malá notifikace. I přesto, že se jedná o malou funkci, tak zajisté potěší úplně všechny uživatele iOS 14. To je také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl, že této nové funkci věnuji celý odstavec. Zajisté se zde najdou nějací uživatelé Androidu, kteří uvedou, že touto funkcí disponují již několik let, každopádně my jsme jednoduše uživatelé iOS a funkce jsme se dočkali prostě až nyní. Co se týče velké obrazovky, která se objeví při příchozím hovoru, když zařízení nepoužíváte, tak i zde došlo k určitým změnám – fotografie se nyní objevuje více uprostřed, společně se jménem volajícího.

Překlady a soukromí

Kromě výše zmíněných funkcí jsme se v iOS 14 dočkali také nativní aplikace Překlady, která dokáže, jak už název napovídá, překládat text. V tomto případě ale bohužel není nic moc co recenzovat, jelikož čeština, stejně jako kupa dalších jazyků, v aplikaci stále chybí. Doufejme, že se v rámci dalších aktualizací dočkáme přidání nových jazyků – pokud totiž Apple počet jazyků nerozšíří (momentálně jich je 11), tak rozhodně nedonutí uživatele, aby přestali používat například překladač od Googlu a podobné.

Za zmínku však rozhodně stojí nové funkce, které chrání soukromí uživatele ještě více, než bylo ve zvyku. V rámci iOS 13 jsme se dočkali například funkce, která vám zobrazila to, jakým způsobem určité aplikace využívají vaší polohu, společně s dalšími funkcemi. S příchodem iOS 14 se Apple rozhodl chránit soukromí svých uživatelů ještě více. Je takovým standardem, že po stažení nějaké aplikace nejdříve musíte povolit či zakázat určité možnosti či služby, ke kterým bude mít aplikace přístup. V iOS 13 měli v případě fotografií uživatelé pouze možnost pro zákaz či povolení, tudíž aplikace neměla k fotkám přístup vůbec, anebo měla přístup ke všem. Nově si však můžete nastavit jen vybrané fotografie, ke kterým bude mít aplikace přístup. Dále lze zmínit například zobrazení oznámení, pokud vaše zařízení či aplikace nějakým způsobem pracuje se schránkou, tzn. pokud například nějaká aplikace přečte data z vaší kopírovací schránky, tak vás o tom systém upozorní.

Stabilita, výdrž a rychlost

Vzhledem k tomu, že jsou tyto nové systémy prozatím k dispozici pouze jako beta verze, tak je takovým zvykem, že nefungují dobře a uživatelé se bojí jejich instalace. Apple se nechal slyšet, že při vývoji nových systémů zvolil lehce odlišnou metodu, díky čemuž by se něměly už v prvních beta verzích nacházet chyby. Pokud jste si mysleli, že se jedná jen o plané řeči, tak jste se šeredně mýlili. Úplně všechny nové operační systémy jsou naprosto stabilní (až na pár minimálních výjimek) – v případě, že si tedy chcete iOS 14 (nebo jiný systém) vyzkoušet už nyní, tak se rozhodně nemusíte ničeho bát. Samozřejmě se sem tam systém lehce zasekne, například při práci s widgety, nejedná se ale o nic hrozného, co byste nepřežili. V redakci si kromě stability a rychlosti pochvalujeme také výdrž, která je v mnohých případech dokonce lepší, než u iOS 13. Z celého systému iOS 14 máme opravdu skvělý pocit, a pokud tak Apple bude i v budoucnu pokračovat, tak se rozhodně máme na co těšit.

Diskuze k článku

  Nechápu, jak můžete “recenzovat” něco, co ještě nemá finální podobu…

  Četl jste druhý odstavec?

  Ano, právě o to mi jde. Jak můžete recenzovat něco, co není hotový a za týden už nemusí být aktuální nebo se to může chovat jinak? Jde mi hlavně o to, že tomu vůbec říkáte recenze. Pochopil bych první pohled na betu, ale asi mám v hlavě asociované slovo recenze jinak, než vy.

  To nevadí že se recenzuje vývojářská verze. Spíše mě zaráží,jak se vyzdvihují vidgety! Apple objevil svět, ale Windows Phone to už měl dávno. Nicméně je to dobrá funkčnost a bude fajn, když se to rozšíří i na ostatní aplikace.

  Na iPhone X ide bateria rapidne dole na iOS 14 beta, cize nespokojnost zatial…

  Já jsem si zase všiml docela slušného prodloužení výdrže iWatch 3. series po instalaci iOS 14 na XS MAX. Je to zvláštní ale vydrží tak o 1/3 víc, skoro by to mohlo být na 3. den, předtím jsem měl vždy pouze dvoudenní výdrž.

  Na telefonu jako takovém mi to připadá podobné, pokud na něj nemakám, baterie drží jako přišitá, pokud rozsvítím displej, jede to dolů, ale to dělalo vždy a na všech iPhonech….

  Napsat článek s názvem “Recenze iOS 14…” je hodně neprofesionální a bulvární počin. Být Applem, tak vám dám bann ze všech vašich developer účtů. Vůbec ty praktiky na tomhle webu jsou naprosto mimo směr, kterým se to tu vždycky ubíralo. Zátímco dřív si to u nás vydobylo slávu, teď je to spíš opovržení. Měli byste se nad sebou zamyslet. Navádění lidí k instalování beta verzí pro developery určitě není správná cesta.

  Duvod proc se to tu kvalitativne tak propadlo je jasny – koupil to tady totiz Letem svetem applem.cz – to je takovej bulvarek plnej reklam a “recenzi” s affilate odkazama apod. Skoda. Byval to dobry web. Ted je to jen honba za navstevnosti bez kvality

  Úplně s váma souhlasím. Ta představa, že nejsem moc obeznámenej s rizikama a pak si nainstaluju Betu (i kdyby to byla beta pro veřejnost) a pak se mi iPhone/iPad/Watch/Mac zhroutí, to bych pak redakci poslal hezky do míst, kam slunce nesvítí.

celý text

Čtěte více